Przejdź do treści

Co to są termopady (thermopad)?


Termopad (ang. thermopad) jest to taśma o różnej grubości, która ma bardzo dużą zdolność przekazywania ciepła z elementów elektronicznych na elementy chłodzące. Głównie można je znaleść w laptopach, ale także w komputerach stacjonarnych oraz szeroko pojętej elektronice.

Gdzie stosowane są termopady i dlaczego ?

Termopady stosuje się w miejscach gdzie nie ma możliwości zastosowania płynnej pasty. Na załączonym zdjęciu widać zastosowanie termopad’u. Powodem jest duża odległość pomiędzy układem chłodzonym a elementem odprowadzającym ciepło. Serwis laptopów PCLAP-ALERT stosuje termopady najwyższej jakości. Wymieniamy je podczas każdego demontażu układu chłodzenia.

Czy grubość termopadu ma znaczenie ?

Oczywiście poza marką i jakością, grubość zastosowanego termopadu podczas wymiany ma bardzo duże znaczenie na temperaturę. Jeżeli zastosujemy zbyt cienki termopad, to układ chłodzący nie będzie odpowiednio przylegał do elementu chłodzonego jakim może być rdzeń karty graficznej. Spowoduje to znaczący wzrost temperatury, a w efekcie laptop przegrzeje się i układ graficzny zostanie uszkodzony. Nastąpi to dość szybko i czasami nie zdąży załadować się cały system operacyjny.
Ten sam efekt powstanie gdy zastosujemy zbyt gruby termopad, jednak w tym wypadku przegrzanie wystąpi z dużym opóźnieniem.

Chyba, że nasz laptop służy do grania.

 

Kiedy wymieniać termopady ?

Można tutaj zastosować dwie zasady. Po pierwsze wymieniamy termopady za każdym razem gdy ściągamy układ chłodzenia, a po drugie, przynajmniej raz do roku podczas każdego czyszczenia układu chłodzenia. Termopady są elementami eksploatacyjnymi, które się zużywają tak jak olej w samochodzie. Wymiana zależy głównie od tego, jak często używamy laptopa, a także co na nim robimy. Jeżeli gramy to tutaj wymiana co roku a nawet 6 miesięcy nie jest przesadą. Jeśli nasz laptop wykorzystujemy do przeglądania internetu, od czasu do czasu oglądniemy film a do tego układ graficzny jest INTELA, to wystarczy wymienić termopad raz w roku lub nawet co dwa lata.

Serwis laptopów PLCAP-ALERT zajmuje się naprawą laptopów oraz kompleksowym czyszczeniem. Posiadamy bogate zaplecze serwisowe oraz doświadczenie w naprawie i serwisie laptopów. Działamy na terenie Niepołomic, Krakowa, Bochni, Wieliczki, Brzeska, Limanowej, Szarowa, Kłaja, Gdowa, Myślenic, Olkusza i w wielu ościennych gminach oraz województwach. Jeżeli masz zbyt daleko do naszego serwisu laptopów w Niepołomicach, możesz wysłać paczkę kurierem.

Jak wysłać laptopa kurierem do serwisu laptopów PCLAP-ALERT

Dokładną instrukcję wysyłki laptopa do naszego serwisu znajdziesz na naszej stronie ZAMÓW USŁUGĘ. Pamiętaj, nasz serwis laptopów działa na terenie całej Polski! Działamy szybko i jako nieliczni dajemy 12 miesięcy gwarancji na wymianę układu BGA, naprawę karty graficznej w laptopie.