Przejdź do treści

Jaki laptop na komunię ?


Nowy rok mamy już za pasem, za parę miesięcy chrzestnych, dziadków i rodziców dziecka, które idzie do komunii czeka niemały wydatek. Częstym oczekiwaniem dziecka jest nowy komputer, laptop którego dostanie w prezencie komunijnym. Nie czekajmy na wybór tego prezentu na ostatnią chwilę. W pośpiechu możemy kupić laptopa, który nie dość że nie będzie spełniał oczekiwań dziecka, to może być to tak zwana jednorazówka. Wprawdzie większość laptopów ma 2 lata gwarancji, jednak odpowiedni wybór pozwoli posłużyć dziecku dłużej niż dwa lata. Jak już pisaliśmy wcześniej, nie ma najlepszej marki, jednak serwis laptopów PCLAP-ALERT pomoże Państwu w wyborze takiego laptopa, który nie zrujnuje domowego budżetu a jednocześnie będzie w miarę rozsądnym wyborem. Wiemy, że nie każdy musi znać się na laptopach, i tak jest, dlatego nasz artykuł jest napisany w taki sposób, aby został zrozumiany przez większość czytających.

Ile wydać na laptop dla dziecka które idzie do komunii ?

Oczywiście wszystko zależy od zasobności naszego portfela, jednak należy pamiętać o tym, że kupujemy laptopa dla dziecka. Dlatego wydatek powyżej 2000 zł mija się z celem, gdyż na pewno możliwości takiego laptopa nie zostaną wykorzystane. Nie warto także schodzić poniżej kwoty 1200 – 1300 złotych bo najczęściej tanie laptopy budowane są tak, aby ich naprawa i rozbudowa była utrudniona i nieopłacalna.

Jaki rozmiar matrycy, ekranu laptopa wybrać ?

Większość z nas sądzi, mały człowiek to mały ekran co oczywiście jest mylnym stwierdzeniem. Po pierwsze, na ekranach o małej przekątnej od 10 cali do 13 cali szybko męczy się wzrok. Po drugie pamiętajmy, że nasze dziecko nowy nabytek nie tylko wykorzysta do zabawy. Zapewne w szkole uczy się pisać w programach Office czy rysować. Na małym ekranie będzie musiało bardzo wysilić wzrok dlatego idealnym rozwiązaniem będzie laptop o standardowej matrycy 15,6 cala. Zapewni to dobrą mobilność laptopa, który nie będzie duży i ciężki, a po drugie głowa takiego dziecka będzie dalej od ekranu, a co za tym idzie zadbamy o wzrok naszego dziecka.

Jaki procesor wybrać ?

W tej kwestii mamy tak duży wybór, że należałoby napisać osobny artykuł jednak pamiętajmy, że będzie to laptop dla dziecka a nie dla grafika czy fizyka który potrzebuje super szybkiego procesora do obliczeń. Pierwszym i chyba jednym z ważniejszych parametrów to ilość rdzeni, które posiada procesor. Bez wahania wybieramy procesor z dwoma lub większą ilością rdzeni. Nie należy kierować się tu opisem procesora (i5, i3 czy i7 nie oznacza, że procesor ma 5, 3 lub siedem rdzeni). Dla porównania procesor Intel Core i7-4790T ma cztery rdzenie a Intel Core i7-4600M ma tych rdzeni dwa. Drugi parametr to szybkość procesora podawana w megahercach (MHZ) lub gigahercach (GHz) jednak pamiętajmy że procesor o prędkości 1600 megaherców (1,6 gigaherca) z czterema rdzeniami jest z szybszy od procesora 2200 megaherców (2,2 gigaherce) z dwoma rdzeniami.

Kolejnym parametrem procesora jest pamięć podręczna CASCH. Zasada jest tutaj prosta – czym więcej tym lepiej. Większość sklepów podaje taką informację. Jednak jeżeli nie możemy znaleźć takiej informacji wystarczy skopiować nazwę procesora i typ, wkleić do wyszukiwarki Google i ona prawdę nam powie.

Ostatnim parametrem jest możliwość rozbudowy laptopa o szybszy procesor. Jest to bardzo ważne, gdyż bez większego wkładu finansowego laptopa będziemy mogli rozbudować, aby nieco go odświeżyć po upływie lat. Aby upewnić się czy do laptopa można włożyć szybszy procesor mamy kilka możliwości: telefon do producenta lub sprawdzenie tego na stronie producenta. Dobrym sposobem jest też sprawdzenie czy producent ma takiego laptopa w kilku wariantach. Laptopy wyglądają tak samo jednak mają różne parametry. Oznacza to, że można rozbudować laptopa o szybszy procesor.

Karta graficzna, jaką wybrać ?


W laptopach stosowane są karty graficzne głównie trzech producentów: Intel, ATI/AMD oraz nVidia. Możemy zakupić laptopa z kartą graficzną dedykowaną, zintegrowaną lub 2w1 czyli i dedykowaną oraz zintegrowaną. Na czym polega różnica pomiędzy kartami zintegrowanymi i dedykowanymi znajdą Państwo w naszym osobnym artykule.

W zakresie cenowym od 1200 do 2000 złotych mamy spory wybór. Jeżeli wiemy z czego korzysta nasza pociecha to i wybór firmy i rodzaju będzie łatwiejszy. Najbardziej rozsądnym wyborem jest zakup laptopa z dwiema kartami graficznymi, dedykowaną i zintegrowaną. W tej klasie cenowej nie powinniśmy mieć większego problemu. Ważne jest, aby karta graficzna miała własną pamięć RAM a nie współdzieloną. Oczywiście czym więc pamięci tym lepiej. Wystrzegajmy się laptopów, które mają karty graficzne zintegrowane z procesorem, gdyż modernizacja takiego laptopa w przyszłości może być droższa.

Pamięć RAM ?

Oczywiście tutaj obowiązuje zasada im więcej tym lepiej. Absolutnym minimum to 4GB (gigabajty). Rodzaj pamięci też jest ważny, gdyż określa ona prędkość pamięci, czyli jak szybko może ona współpracować z procesorem. Prędkość wyrażana jest tutaj w megahercach i oczywiście czym szybsza tym lepiej. Należy także zwrócić uwagę czy laptopa można rozszerzyć o więcej pamięci. Jest to dość ważne, gdyż po jakimś czasie użytkowania niewielkim kosztem można zwiększyć wydajność laptopa dokładając więcej pamięci RAM.

Dysk twardy, jaki wybrać ?

Głównym parametrem, na który zwrócą Państwo uwagę to pojemność. Jednak ten parametr można wziąć pod uwagę na końcu. Pamiętajmy, że dysk można samemu wymienić często nawet bez utraty gwarancji. Jest to też jeden z najwolniejszych elementów laptopa, dlatego nie jest ważna pojemność a szybkość.
Do wyboru mają Państwo dwa rodzaje: tradycyjne dyski magnetyczne z obracającymi się talerzami oraz dyski SSD. Dyski SSD są bardziej odporne na uszkodzenia gdyż nie maja obracających się talerzy, wyglądają jak pamięć pen-drive, są bardzo szybkie i niestety drogie. Sprawdziliśmy i laptopy w przedziale cenowym od 1200 do 2000 złotych z dyskami SSD w 99% przypadków maja słabszy procesor, kartę graficzną i mniej pamięci RAM. Zatem cała szybkość dysku SSD pójdzie na marne, gdyż pozostałe podzespoły są słabsze. Lepiej zakupić laptopa z dyskiem magnetycznym i poczekać aż potanieją dyski SSD.

Do wyboru mamy dyski magnetyczne o prędkości talerzy 5400 obr/min oraz 7200 obr/min. Oczywiście czym szybciej obracają się talerze tym szybszy jest dysk i szybciej ładują się dane czy system. Ważnym parametrem dysków magnetycznych jest pamięć CASCH. Oczywiście im więcej pamięci tym lepiej jednak nie należy mylić tego z pojemnością dysku. Ostatnim parametrem jest właśnie pojemność dysku i nie należy tutaj przesadzać, pamiętajmy że dysk magnetyczny to element który najczęściej ulega awarii. Dlatego wybór dysku od 320 GB do 750 GB to najbardziej rozsądne rozwiązanie, zawsze można dokupić dysk zewnętrzny choć wątpię aby dziecko w wieku 8 – 10 lat potrzebuje więcej miejsca.

Kamera, mikrofon, karta dźwiękowa, napęd optyczny CD, DVD lub Blu-RAY ?

Te trzy elementy sprawiają że nasz laptop staje się komputerem multimedialnym. Kamera i mikrofon służy głównie do rozmów video przez komunikatory internetowe. Tutaj głównie na co należy zwrócić uwagę to rozdzielczość kamery internetowej. Wielkość ta wyrażana jest w Mpx (megapikselach) i z zasady czym większa liczba tym lepiej.

Karta dźwiękowa i głośniki to kolejny element multimedialny. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to czy laptop ma wyjście słuchawkowe i mikrofonowe.

W większości laptopów napęd optyczny to tak zwany COMBO, czyli zarówno może odtwarzać jak i nagrywać płyty CD, DVD. Można także pokusić się o napęd z funkcją odtwarzania filmów Blu-RAY jednak pamiętajmy, że napęd zawsze można wymienić nawet samemu a filmy na dyskach Blu-RAY jeszcze nie należą do najtańszych.

Karta sieciowa i WI-FI czym się kierować ?

Karta sieciowa i WI-FI to nic innego jak karta, która połączy naszego laptopa drogą radiową lub za pomocą kabla z internetem. WI-FI sprawi że laptopa będziemy mogli przenosić nie tracąc dostępu do internetu. Jest to też wygodne, gdyż po pierwsze unikamy plątaniny kabli, oraz w większości galerii, na stacjach benzynowych, w hotelach i restauracjach a nawet w miastach jest darmowy dostęp do internetu za pomocą WI-FI. W większości laptopów karta WI-FI to standard 802.11 b/g/n oraz karta sieciowa 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet, jest to jak najbardziej standardem i wystarczy.

 

Złącza, wejścia i wyjścia na co zwrócić uwagę ?

W przypadku laptopa dla dziecka nie należy tutaj się zbytnio przejmować i inwestować w nowe rozwiązania. Większość, jeśli nie wszystkie laptopy mają już złącze USB w wersji 3.0 jednak pamiętajmy, że aby w pełni wykorzystać prędkość tego złącza należy podpiąć urządzenie, które taki standard wspiera. W innym przypadku będzie działać w standardzie 2.0. Czym więcej gniazd USB tym lepiej i na to należy zwrócić głównie uwagę.

Tak jak wcześniej pisałem warto też sprawdzić czy laptop ma wyjście mikrofonowe i słuchawkowe. Dzięki temu możemy podpiąć laptopa do zewnętrznego mikrofonu, słuchawek czy wieży audio.

Kolejnym złączem jakie możemy spotkać jest gniazdo SD. Służy ono do odczytu kart SD z aparatów fotograficznych czy kamer video. Jeżeli jest, to super, jeżeli nie ma, to zawsze za parę złotych możemy dokupić przejściówkę którą podłączymy do USB.

Wyjścia HDMI i D-Sub są to złącza, które pozwalają podłączyć laptopa do rzutnika, telewizora czy zewnętrznego monitora. W większości laptopów znajdziemy takie wyjścia.

Bateria / akumulator

Jest to element laptopa, który pozwala na pracę w przypadku zaniku lub braku napięcia. Przy wyborze należy kierować się czasem pracy na baterii oraz pojemnością wyrażaną w amperogodzinach. Czym wyższa pojemność, tym dłuższy czas pracy bez zewnętrznego źródła zasilania. Oczywiście nie należy to do reguły. Czym szybszy i wydajniejszy laptop, tym więcej energii potrzebuje dlatego taka sama pojemność wystarczy na krócej niż w słabszym laptopie. Informację o średnim czasie pracy na samej baterii można znaleźć w specyfikacji laptopa. Pamiętajmy jednak, że podane wartości są uśrednione.

Obudowa

Element ten nie wpływa na szybkość laptopa jednak może wpłynąć na czas bezawaryjnej pracy. Warto przed zakupem oglądnąć laptopa w sklepie. Pamiętajmy, że będzie używało go dziecko dlatego nie liczy się, aby był smukły i delikatny. Wybierajmy raczej wersje matowe na których nie pozostają ślady palców, masywne i niezbyt cienkie. Pamiętajmy że super-cienkie laptopy mają bardziej upchaną elektronikę więc szybciej i bardziej się grzeją. A jak wiadomo przegrzany laptop to uszkodzony laptop. Najczęstszą przyczyną awarii jest właśnie przegrzanie laptopa.

 

Gwarancja

W przypadku laptopa im dłuższa gwarancja tym lepiej. 24 miesiące to absolutne minimum. Warto też rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia jednak sprawę należy przemyśleć. Ubezpieczenie takie to nie gwarancja producenta, ale może uchronić laptop w przypadku uszkodzenia mechanicznego gdy zostanie zalany lub upadnie. Należy jednak dokładnie zapoznać się z warunkami takiej przedłużonej gwarancji i rozważyć czy zakup taki jest konieczny i opłacalny.

Dodatkowe wyposażenie, co kupić ?

Jako dodatkowe wyposażenie warto kupić myszkę bezprzewodową. Dużo łatwiej pracuje się z myszką niż za pomocą touchpada. Torbę na laptopa – zapewne nasze dziecko będzie chciało się pochwalić prezentem a przenoszenie laptopa bez torby może skutkować uszkodzeniem czy zniszczeniem. Warto też zainwestować w podkładkę chłodzącą, nie musi to być podkładka z dużą ilością wentylatorów. Często wystarczy położyć laptopa na podwyższeniu, aby się zbytnio nie przegrzewał.

Jak zabrać się do wyboru laptopa ?

Dużym ułatwieniem są sklepy internetowe, które pozwalają wyszukać produkty po odpowiednich filtrach. Możemy ustalić zakres cen, typ rodzaj procesora, pamięć, dysk, rozmiar ekranu itp. Powinniśmy ustalić trzy podstawowe parametry. Czyli: cena od 1200 do 2000 złotych, rozmiar matrycy 15,6 cala, procesor dwu rdzeniowy lub większy, pamięć RAM 4GB lub więcej. Po wyszukaniu wybieramy według nas 3 do 5 modeli które nas interesują i porównujemy według porad które opisaliśmy. Oczywiście nigdy nie wybierzemy idealnego laptopa, jednak na pewno jest to lepszy sposób niż zakupy na chybił trafił.

Jeżeli mają Państwo problem z wyborem laptopa to serwis laptopów PCLAP-ALERT służy pomocą. Nasz serwisant pod adresem oferta@pclap-alert.pl czeka na Państwa pytania.