Przejdź do treści

Koniec wsparcia podstawowego dla Windows 7


Jak podał Microsoft z dniem 13 stycznia 2015 roku zakończono wsparcie podstawowe dla Windows 7. Jednak nie należy panikować gdyż przez kolejne 5 lat, do 2020 będziemy mieć tak zwane wsparcie wydłużone. Oznacza to, że Windows 7 będzie aktualizowany w zakresie bezpieczeństwa dlatego nie należy obawiać się, że nasz system zostanie dziurawy jak ser szwajcarski. Jednak po 14 stycznia 2020 roku z systemem Windows 7 stanie się to samo co z XP. Dla systemu Windows Vista wsparcie rozszerzone skończy się za dwa lata, 11 kwietnia 2017 roku. Wszystkie informacje możemy znaleźć na oficjalnej stronie Microsoft.

Mam Windowsa 7 co zrobić po 13 stycznia 2020 roku ?

Jak na razie nie należy wpadać w panikę mimo tego, że dla Windows’a XP dawno skończyło się wsparcie rozszerzone. Nadal używa go wiele osób. To samo będzie z Windowsem 7. Oczywiście jeżeli masz firmę to przed upływem 13 stycznia 2020 roku warto zaktualizować system do nowszej wersji dla własnego bezpieczeństwa. Należy liczyć się z tym, że Microsoft może wydłużyć czas wsparcia rozszerzonego. Powodem może być choćby popularność tego systemu. Pamiętajmy, aby pobrać i zainstalować dodatek Service Pack 1 dla Windows 7, gdyż tylko wtedy obejmuje nas wsparcie rozszerzone.

Na co się przesiąść: 8 czy 10 ?

Jak widać pozostało nam jeszcze 5 lat. Firmy i wielkie korporacje zapewne nie będą czekały na ostatnią chwilę. Zapewne przeciętnemu

Xińskiemu nie będzie się śpieszyło. Większość też po dacie wygaśnięcia wsparcia rozszerzonego zostanie

przy Windows 7. Nie ma co się oszukiwać, migracja nastąpi przy zakupie nowego laptopa. Już teraz ciężej znaleźć nowego laptopa z siódemką i dlatego wybierane są laptopy z ósemką. Za pięć lat ciężko będzie znaleźć laptopa z Windows 8 i dlatego będziemy kupowali Windows 10 a czekali na premierę 11 lub 12.

A może jakaś alternatywa ?

Oczywiście alternatywa jest jednak nie dla każdego. To darmowy system Linux. Jest on rozpowszechniany na licencji GPL Open Source i z powodzeniem można go używać zarówno w domu jak i komercyjnie w firmie. Instalacja i uruchomienie jest banalnie proste. Do wypróbowania tego systemu nie trzeba nawet instalować go na dysku twardym.

Dla użytkowników, którzy nigdy nie mieli do czynienia z systemem Linux polecamy dystrybucję Ubuntu.