Przejdź do treści

Kupujemy laptopa, jaki wybrać nowy czy używany ?


Nowy czy używany, to pierwsze pytanie które nasuwa się podczas wyboru komputera a w tym przypadku laptopa. Dla wielu z użytkowników ważne jest aby był idealny, nigdy nie używany piękny i pachnący ale… Właśnie jest to ale, kupujemy używane auta, mieszkania, domy, są to inwestycje kilkanaście a nawet kilkaset razy droższe. Nowy laptop to piękne pudełko, gwarancja, zapach nowości oraz wyższa cena, z używanym może być lepiej. Używany jest tańszy, szybszy często na gwarancji i w oryginalnym pudełku, jednym słowem szukając używanego laptopa możemy trafić na naprawdę zadbane i idealne laptopy.

Kupujemy nowego laptopa.

Nowy laptop to przede wszystkim minimum dwuletnia gwarancja, zapach nowości, idealna obudowa, komplet dokumentacji i płyt ze sterownikami. W zasadzie należy zadać sobie pytanie czy warto jest przepłacać za technologie które za pół roku, lub nawet wcześniej będą o wiele tańsze. Nowy nie znaczy lepszy, w tej samej cenie kupimy szybszy i wydajniejszy odpowiednik ale używany. W nowych laptopach z reguły znajdziemy zainstalowany system operacyjny MS Windows 8, trudno jest już znaleźć laptopa z Windows’em 7. Oczywiście nie porównujemy tutaj systemów, jednak w tańszych laptopach i mniej wydajnych lepiej będzie się spisywał starszy Windows 7. Oczywiście kupując laptopa na prezent będziemy zmuszeni kupić nowego, raczej nie wypada dawać używanego prezentu. Jeżeli laptop jest dla nas lub nie na prezent warto rozpatrzyć zakup używanego, nawet dwuletni laptop jest wydajniejszy od nowego w porównywalnej cenie. Zatem należy się zastanowić czy chcemy mieć nowego ale mniej wydajnego i ubogiego laptopa, czy używanego ale szybszego, wydajniejszego i wypasionego laptopa.

Gwarancja w nowym laptopie nie musi być zaletą !

Kupując nowego laptopa główną zaletą jest gwarancja, jednak nie zawsze musi tak być. Najlepiej przeczytać warunki gwarancji, gdyż może być w niej zapis że każda rozbudowa wiąże się z oddaniem do serwisu. Załóżmy że tak jest, wtedy rozbudowa o większą ilość pamięci, czy wymiana dysku może być nawet o połowę kosztowniejsza w trakcie trwania gwarancji niż gdybyśmy zrobili to sami.

Kupujemy używanego laptopa.

Jeżeli już upatrzymy sobie model z dokładnie takimi parametrami jakie nas interesują musimy wybrać, spośród tysięcy ofert dostępnych w serwisach aukcyjnych. Przy zakupie używanego laptopa zwracamy głównie uwagę na elementy które są ciężko wymienne, a zakup i wymiana na nowy element jest nieopłacalna. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na obudowę używanego laptopa. Obudowa jest elementem którego raczej się nie wymienia, jest dość droga i trudno dostępna szczególnie gdy mamy do czynienia z serią laptopów które są już nie produkowane. Obudowa laptopa powie nam też dużo o użytkowniku, wytarty touche pad i klawisze mogą świadczyć że użytkownik nie używał myszki. Oznaki wytartego touche mówią że laptop raczej był stosowany jako drugi komputer i najprawdopodobniej do przeglądania internetu czy prac biurowych niż do grania, gracze używają myszki. Zwrócimy uwagę na mocowanie matrycy, jeżeli obudowa jest w tym miejscu popękana, może to świadczyć o uszkodzeniu zawiasów. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę to kompletność wszystkich gumek osłaniających śrubki. Jeżeli którejś brakuje może to świadczyć o tym że laptop był rozbierany i naprawiany, choć nie zawsze tak musi być. Przy wyborze laptopa także należy zwrócić głównie uwagę na taki parametr jak karta graficzna, w laptopach jest bardzo ciężko wymienić kartę graficzną na lepszą i wydajniejszą, naprawa jest łatwa jednak wymiana na lepszy model praktycznie niemożliwa.

Kupując używanego laptopa mniejszą uwagę przywiązujmy do takich elementów jak dysk który jest łatwy w wymianie i stosunkowo niedrogi, a wymianę możemy wykonać sami. Ilość pamięci RAM także jest łatwa do zwiększenia i większość osób poradzi sobie z zakupem i założeniem dodatkowej kości. Klawiatura jest jak najbardziej elementem wymiennym i też niedrogim, w tym przypadku warto odnieść laptopa do serwisu gdyż każdy model ma inaczej mocowaną klawiaturę. Ostatni element to bateria, jest to taka część laptopa jak akumulator w samochodzie a do tego zużywa się naturalnie. Możemy ją wymienić sami bez żadnych problemów, czasami umieszczona jest we wnętrzu obudowy laptopa tak jak dysk. Kupując używanego laptopa z baterią która jest do wymiany należy sprawdzić koszt zakupu nowej baterii, warto zakupić dobrej jakości zamiennik który nie odbiega standardami od oryginału.

Używany laptop od osoby prywatnej czy od firmy ?

Wybór nie jest łatwy, kupując od osoby prywatnej musimy się liczyć że na zwrot mamy tylko 10 dni bez podania przyczyny i raczej nie dostaniemy na niego gwarancji, chyba że jest to jeszcze gwarancja producenta. Jeżeli mamy możliwość zakupu laptopa od znajomego czy rodziny a nawet osoby której nie znamy i jest osobą fizyczną, warto taki laptop poddać oględzinom osobiście.

Odwiedzając sklep komputerowy Niepołomice,  taki jak nasz zawsze mają Państwo możliwość zwrotu do 14 dni bez podania przyczyny, dajemy także pisemną gwarancję która wynosi od 30 dni nawet do 12 miesięcy !!! Laptopy kupione w naszym sklepie przeszły kontrolę, wyczyszczono dokładnie układ chłodzenia, wymieniono pastę oraz termo-pady pod układami chłodzonymi. System został zainstalowany na nowo a cały laptop został poddany testom aby sprawdzić czy nie ma wad ukrytych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego, w którym znajdą Państwo laptopy używane na gwarancji !!!