Przejdź do treści

Wiemy kiedy zepsuje się Twój laptop !


Brzmi niewiarygodnie a jednak jest to prawdą, nie zatrudniliśmy wróżki a jednak to wiemy. Czy nie zdarzyło Ci się że laptop, telewizor, komórka czy mikser nie zepsuł się tuż po gwarancji ? Historia ta zdarza się codziennie i każdemu z nas, popsuło nam się urządzenie RTV / AGD, odwiedziliśmy autoryzowany serwis i ku naszemu zdziwieniu naprawa przewyższa koszty nowego urządzenia. W artykule tym opiszemy historię która na pewno przydarzyła się nie jednej osobie, a że jesteśmy serwisem komputerowym  laptopów będzie to właśnie historia laptopa i jego użytkownika. 

Historia Marka

Nasz przyjaciel Marek jak co dzień zaczyna pracę na swoim laptopie, włącza go, zapalają się kontrolki, dysk i wiatrak pracuje jednak ekran pozostaje czarny. Marek postanawia oddać laptopa do autoryzowanego serwisu, na diagnozę czeka jeden dzień. Kolejnego dnia udaje się do autoryzowanego serwisu i niestety informacje nie są pocieszające, okazuje się koszt naprawy to 80% nowego laptopa. Serwisant radzi zakupić nowy sprzęt i nie jest to zbieg okoliczności, jeżeli Marek zdecyduje się oddać laptopa do utylizacji i kupi nowego będzie ofiarą planowego postarzania produktu. Nasz przyjaciel Marek nie posłuchał serwisanta z autoryzowanego serwisu, postanowił poszukać odpowiedzi w internecie. Marek znalazł informację dlaczego jego laptop przestał działać. Po udaniu się do nieautoryzowanego serwisu laptopów PCLAP-ALERT zostawił laptopa do diagnozy. Kolejnego dnia odebrał telefon w którym nasz serwisant poinformował naszego przyjaciela Marka że naprawa nie przekroczy 12,5% nowego laptopa. Z naszej diagnozy wynikało że przegrzaniu uległ układ graficzny, który odpowiada za wyświetlanie obrazu na ekranie naszego laptopa. Marek zostawił laptopa w naszym serwisie a kolejnego dnia mógł już cieszyć już naprawionym laptopem.

 

Dlaczego laptop się zepsuł tuż po gwarancji i czyja jest to wina ?

Nie jest to zbieg okoliczności że laptop się zepsuł, pierwszym winnym jest dyrektywa RoHS wprowadzona przez Unię Europejską. Mówi ona że w nowych produktach elektrycznych i elektronicznych należy zmniejszyć używanie substancji szkodliwych, takich jak ołów w stopach lutowniczych. Ołów nadaje ważnej cechy której nie posiada cyna, mianowicie stop lutowniczy z dodatkiem ołowiu lub na bazie ołowiu jest bardziej elastyczny. Dzisiaj stopy lutownicze bez ołowiu są bardziej podatne na pęknięcia tzw. zimne luty. Powstaje ona najczęściej podczas mocnego nagrzania lub lekkiego uderzenia (np. podczas przenoszenia laptopa). Po powstaniu takiej usterki laptop najczęściej przy kolejnym włączeniu nie uruchomi się. Pretekstem wprowadzenia dyrektywy RoHS była ochrona środowiska przed substancjami szkodliwymi występującymi w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. W efekcie produkujemy więcej ekologicznych elektro-śmieci które trafiają na wysypiska śmieci do krajów trzeciego świata, między innymi do Ghany największego wysypiska świata.

Drugim winowajcą jest sam producent który planuje ile Twój laptop ma działać. Nikt nie chce aby jego produkt działał wiecznie, cel jest jeden kupować, kupować i kupować aby gospodarka się rozwijała. Zapewne każdy z nas był by zadowolony gdyby raz na całe życie kupił żarówki do swojego domu które nigdy by się nie spaliły, ale czy tego chce producent żarówek ?

Trzecim słabym ogniwem jest sam użytkownik, najczęstszą przyczyna awarii jest przegrzanie laptopa spowodowane wieloma czynnikami. Pierwszy czynnik to brak okresowej obsługi laptopa, czyszczenie wnętrza, układu chłodzenia oraz wymiana taśm i past termo-przewodzących. Drugi czynnik to nieprawidłowe użytkowanie laptopa, praca w łóżku, na dywanie czy trzymanie go na kolanach to pierwszy krok do przegrzania. Trzeci czynnik to ciągłe przenoszenie laptopa, w efekcie może dojść do uszkodzenia dysku twardego lub innych elementów które podatne są na uderzenia.

Jak nie paść ofiarą planowanego postarzania produktu ?

Po pierwsze należy odwiedzić lub skontaktować się z naszym serwisem, zdiagnozujemy przyczynę i wycenimy koszty naprawy. W większości autoryzowanych serwisów naprawa polega na wymianie całego elementu takim jak płyta główna na którym znajduje się uszkodzony element. Serwis komputerowy PCLAP-ALERT posiada profesjonalne zaplecze serwisowe które pozwala na wylutowanie uszkodzonego elementu i wlutowanie nowego. Dzięki temu koszty serwisu są bardzo niskie, a zastosowane spoiwo ołowiowe pozwala na pewną i skuteczna naprawę, dowodem na to jest 12 miesięcy gwarancji na naszą usługę.

Dlaczego stosujemy spoiwo cynowo-ołowiowe podczas naprawy ?

Wiele serwisów wręcz chwali się tym że używa spoiw bezołowiowych, na swoich stronach manifestują to znaczkami noPB, RoHS czy przekreślonymi literkami PB. Dzieje się tak z dwóch powodów, nowe układy BGA przychodzą już ze spoiwem bezołowiowym a serwisom nie chce się wymieniać kul bezołowiowych na cynowo-ołowiowe. Drugi powód to brak doświadczenia i odpowiedniego zaplecza serwisowego które pozwala na prawidłową wymianę kul bezołowiowych na cynowo-ołowiowe.

Trzy powody stosowania ołowiowego spoiwa lutowniczego

Pierwszym ważnym powodem jest trwałość spoiwa w porównaniu do spoiw cynowych. Dla zwykłego użytkownika oznacza to mniej więcej tyle że takie samo uszkodzenie laptopa ze spoiwem cynowo-ołowiowym jest tak prawdopodobne jak trafienie szóstki w lotto.

Drugim powodem stosowania spoiwa cynowo-ołowiowego podczas lutowania jest temperatura topnienia. Cynowo-ołowiowe spoiwo topi się w temperaturze 180 oC, a spoiwo bezołowiowe przy temperaturze 230 oC. Dzięki zastosowaniu spoiwa cynowo-ołowiowego podczas lutowania chronimy układy które są w pobliżu wlutowywanego elementu oraz delikatny laminat płyty głównej, gdyż lutujemy w temperaturze 180 oC.

Trzecim powodem jest ochrona środowiska, mimo tego że podczas lutowania używamy niebezpiecznych według UE spoiw cynowo-ołowiowych to wiemy że żywotność będzie większa. Dzięki temu Twój laptop po naprawie w naszym serwisie nie zepsuje się tak łatwo i prędzej wymienisz go na nowszy model z powodu wieku a nie awarii.

Temperatury w lutowaniu układów BGA

Poniżej na zdjęciach pokazano dwa układy, układ po lewej jest przegrzany, po prawej prawidłowo wyglądający układ po lutowaniu spoiwem cynowo-ołowiowym. Przegrzanie takie postało na wskutek zbyt długiego lub zbyt częstego lutowania układu.
Podczas lutowania spoiwem bezołowiowym jesteśmy zmuszeni rozgrzewać układ, płytę oraz elementy w pobliżu lutowania od 235 do 240oC. Mogą pojawić się uszkodzenia układu w postaci widocznych pęcherzy, co trwale uszkadza sam układ. Tak wysoka temperatura jest także niewskazana dla samej płyty głównej, gdyż może dojść do jej wygięcia, rozwarstwienia czy spalenia laminatu, co oczywiście trwale uszkodzi płytę główną i podnosi koszt naprawy. Serwis komputerowy PCLAP-ALERT stosuje spoiwa cynowo-ołowiowe których temperatura topnienia a zarazem prawidłowego wlutowania wynosi 180 – 185 oC. Jest to aż o55 oC mniej, dzięki temu płyną same korzyści.Po pierwsze uszkodzenie laminatu płyty głównej jest minimalne, po drugie układy w pobliżu lutowania pozostają nie naruszone.
I wreszcie po trzecie rdzeń nie jest naruszany, a cały układ nie zostaje przegrzany.