Przejdź do treści

Overclocking


Od  pewnego czasu bardzo popularnym tematem stało się overclocking czyli  podkręcanie komputera. Czym tak naprawę jest? Overclocking lub jak kto woli podkręcanie komputera polega na zwiększaniu częstotliwości pracy podzespołów (procesora lub układu graficznego) ponad wartości zdefiniowane przez producenta. Przykładowo procesor Intel i5 6600k jest znacznie wolniejszy od modelu Intel i7 6700k, różnica w cenie jest znacząca i wynosi około 500 złotych, jednak po podkręceniu na najwyższy poziom procesory są praktycznie tak samo wydajne.

Takie rozwiązanie wydaje się świetnym sposobem na tanie przyspieszenie naszego wolno działającego sprzętu. Gdzie więc jest haczyk?

Zwiększanie możliwości naszego komputera  wiąże się z pewnymi przygotowaniami. Zacznijmy od tego że wraz ze wzrostem szybkości naszego komputera wzrasta również pobór mocy, czyli jeżeli podkręcimy nasz komputer zacznie on pobierać więcej prądu w tym wypadku musimy sprawdzić czy nasz zasilacz jest w stanie wytrzymać takie obciążenie. Czynnikiem który jest jeszcze bardzo istotny przy podkręcaniu komputera  i  związany z poborem mocy jest wytwarzanie  ciepła podczas pracy naszego urządzenia. Procesor czy karta graficzna które podkręcamy będą pracowały na wyższych obrotach i w związku z tym będą  wydzielały więcej ciepła. Musimy wiedzieć czy nasz układ chłodzenia jest w stanie zapobiec przegrzaniu się poszczególnych podzespołów. Dlatego przed rozpoczęciem podkręcania naszego komputera dobrym zabiegiem będzie wyczyszczenie jego wnętrza z kurzu  i wymianie termopadów oraz past termoprzewodzących. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić dobrze będzie oddać komputer w ręce specjalisty który wyczyści nasz komputer i usprawni działanie systemu chłodzenia.

Jakie są wady a jakie zalety podkręcania komputera.

Zalety:

  • Szybszy  startu systemu
  • Szybszy rendering filmów i grafiki
  • Zwiększenie stosunku jakość/cena podzespołów

Wady:

  • Większe zużycie energii
  • Wyższe temperatury podzespołów
  • Zmniejszenie żywotności podzespołów
  • Dość skomplikowany proces dla początkującego użytkownika

Podsumowując podkręcanie komputera jest jednym z najtańszych sposobów przyspieszenia go. Pamiętajmy jednak że każda tego typu ingerencja wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu jeżeli nie znamy się dostatecznie dobrze. Różne procesory różnie reagują na podkręcanie. Niektóre można podkręcić o 500Mhz i dobrze działają, a nie które nawet przy podkręceniu o 100 mogą się przegrzać (chodzi tu o poszczególne modele, a nie firmę).

e