Przejdź do treści

Bezpieczeństwo komputera – 5 najczęstszych niebezpieczeństw


W dzisiejszych czasach nikt z nas nie wyobraża sobie korzystania z komputera bez dostępu do internetu. Zaczynając od sprawdzenia poczty, facebooka do bardziej osobistych jak konto bankowe i inne nasze konta założone w internecie.Oprócz tego że internet ułatwia nam życie nie mamy wątpliwości ale podczas korzystania z niego musimy zachować jednak czujność , gdyż na każdym kroku może czaić się niebezpieczeństwo.

Przedstawiamy 5  najczęstszych niebezpieczeństw które czyhają na nas w wirtualnym świecie.

1. Bezpieczeństwo komputera – hasła

Na każdym kroku w internecie musimy podawać i zapamiętać od kilku do kilkunastu haseł – konto mailowe prywatne, konto mailowe firmowe, Facebook, dostęp do wykupionej treści na serwisie informacyjnym, Allegro, bank…

W takiej sytuacji pojawia się pokusa, zastanawiamy sie po  warto wymyślać nowe loginy i hasła, czy po prostu wystarczy użyć tych samych danych do logowania. Nie ma lepszego prezentu dla hakera jak używanie tego samego loginu i hasła. Otwiera to mu  drogę do naszych prywatnych danych a nawet  do naszego konta bankowego. Kolejnym błędem jest tworzenie tak zwanych słabych haseł, możemy mieć ich kilka ale i tak będą tak łatwe do odgadnięci że dla wprawnego hakera złamanie ich nie będzie stanowiło większego problemu, a stworzenie hasła typu imię naszego psa i cyfra nie jest gwarancja naszego bezpieczeństwa.

2. Bezpieczeństwo komputera – niebezpieczne strony

Spory odsetek infekcji wirusami i robakami bierze się z niefrasobliwości internautów, którzy odwiedzają podejrzane strony. Właśnie – co to w ogóle oznacza? Cóż, w tym wypadku trudno o jednolitą definicję – tak naprawdę trzeba zdać się na intuicję. Warto wiedzieć, że potencjalnie groźne witryny zwykle wiążą się ze ściąganiem nielegalnym wersji różnych treści (serwisy torrent, warez) oraz z pornografią. Jeśli już wchodzimy na tego typu serwisy, nie możemy wierzyć we wszystko co przeczytamy i nie klikajmy w każdy link. Tam zazwyczaj aż roi się od reklam, które obiecują nam cudowne remedium na raka i problemy z erekcją – nie klikaj w nie.

Nawet jeśli migający komunikat oznajmi ci, że oto wygrałeś iPada z obudową ze złota – nie klikaj. Uważnie oglądaj każdą stronę, gdyż mogą się na nich pojawić pułapki w postaci fałszywego napisu “download” lub “ściągnij”.

3. Bezpieczeństwo komputera – antywirus

Komputer bez działającego w tle antywirusa jest bardzo dużym ryzykiem. Sprawnie działający i co najważniejsze zaktualizowany program antywirusowy to bardzo dobra ochrona przed większością wirusów które mogą zainfekować nasz komputer, choć ochrona ta nie zawsze jest skuteczną. Wiele osób nie instaluje antywirusów gdyż niektóre z nich powodują znaczne zwolnienie pracy naszego komputera, co na dłuższą metę jest strasznie irytujące. Brak aktualizacji bazy wirusów też jest poważnym błędem, duża część programów antywirusowych jest w wersji trial czyli możemy używać pełnej wersji programu przez określony czas. Najczęściej po upływie tego czasu nie wykupujemy pełnej wersji a co za tym idzie nie aktualizuje się nasza baza wirusów i nasz komputer jest bardziej narażony na atak wirusów. Rozwiązaniem problemu nie jest instalowanie następnego antywirusa kiedy okres aktywności jednego mija.

4. Bezpieczeństwo komputera – podejrzane programy

Podejrzane programy są bardzo podobne do podpunktu numer 2 czyli podejrzane strony.  Wynika z tego że na podejrzanych stronach znajdują się podejrzane programy. Ale nie zawsze – może sie okazać że program który służy nam do tworzenia prezentacji lub tworzenia plików PDF jest trojanem, dla niepoznaki działa on jak najbardziej w sposób prawidłowy spełniając swoją funkcję więc nie wiadomo czemu nasz antywirus cały czas dodaj go do kwarantanny przecież program działa wiec nie może być wirusem. W ten sposób określa się złośliwe oprogramowanie z pozoru wyglądające na przydatne i przyjazne, ale pod powłoką kryjące np. funkcje szpiegowskie lub niszczycielskie. Dlatego aplikacje opłaca się brać wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. A jeśli nie słyszałeś nigdy o danym programie, sprawdź opinie na jego temat w sieci. No i przeskanuj go przed instalacją antywirusem.

5. Naiwność + niewiedza = problem

Co jakiś czas można usłyszeć o kradzieżach pieniędzy z kont bankowych za pomocą internetu. Sednem wszystkich tych spraw były naiwność i niewiedza ofiar. Cała sprawa polega na tym, że polecenia przelewów elektronicznych zazwyczaj są zabezpieczone systemem haseł jednorazowych. Hakerzy znaleźli sprytne sposoby na ich wyłudzanie – podsuwali ofiarom fałszywe strony WWW lub wysyłali do nich maile (rzekomo od banku) z prośbą o wpisanie hasła jednorazowego z jakiegoś wymyślonego powodu.

Inną rzeczą która może narobić nam kłopotów jest podawanie numeru telefonu na stronach internetowych. numer ten musimy podać w celu weryfikacji lub aby pobrać legalnie film i zostanie pobrana opłata super niska większość ludzi którzy nie wiedza jaki jest sposób i proceder oglądania filmów w  internecie podadzą swój numer telefonu lub wyślą sms-a. Wtedy dopiero zaczynają się kłopoty gdyż okazuje się że sam SMS kosztował dużo więcej  i zaczynają przychodzić na naszą komórkę niechciane sms-y za które pobierane są opłaty z naszego konta. Pół biedy jeżeli mamy telefon na kartę po skończeniu się pieniędzy na koncie nie będą pobierane dodatkowe opłaty, jeżeli jednak mamy telefon na abonament to może spotkać nas nie miła niespodzianka gdy przyjdzie do nas faktura.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo  naszego komputera a przez co i naszej prywatności  zależy w duże mierze od nas.  Musimy pamiętać podczas korzystania z internetu o odrobinie zdrowego rozsądku i jeżeli nie jesteśmy pewni programu, strony internetowe lub prośby z banku o podanie danych zawsze możemy zapytać specjalisty z serwisu komputerowego lub zadzwonić do banku i zapytać dlaczego chcą od nas takie dane. Ostrożność nic nasz nie kosztuje ale jej brak może nas wiele kosztować. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego czy możemy