Przejdź do treści

Fakty i mity na temat naszych komputerów


W dzisiejszym artykule dowiemy się kilku faktów i mitów na temat naszych komputerów i ich otoczenia.

1.Większa ilość pamięci RAM zwiększy szybkość mojego komputera.

Panuje powszechne przekonanie, jeżeli komputer wolno działa to wystarczy wymienić jego pamięci RAM na te z większą i wszystko będzie dobrze a nawet lepiej działało. Jest to oczywiści mit bardzo często zdarza się, że przyczyną wolno działającego komputera jest dysk twardy, który może być przepełniony dużą ilością zainstalowanych programów, może być zawirusowany albo, co gorsza może mieć uszkodzenia, które powodują jego wolna pracę a w ostateczności mogą doprowadzić do uszkodzenia i całkowitej niezdolności dysku do dalszego funkcjonowania. W takim wypadku konieczna będzie wymiana takiego dysku na nowy.

2. Żywotność baterii w laptopie.

Schemat eksploatacji baterii w laptopach, który powstał w oparciu o użycie baterii niklowo-kadmowych utrzymuje się do dnia dzisiejszego. A zakłada on, że baterii nie wolno „doładowywać” – powinno się ją rozładować do końca a następnie naładować do pełna.
Cóż, w bateriach niklowo-kadmowych jest to znaczące.

Jednak w dzisiejszych bateriach litowo-jonowych i litowo-polimerowych kompletnie nie ma to znaczenia. Znaczenie ma natomiast temperatura otoczenia, w której bateria musi pracować oraz czy zasilacz podłączony jest stale czy tylko w czasie ładowania się baterii.

Żywotność dzisiejszych baterii można podsumować cytując klasyka (niestety już Świętej Pamięci) dziennikarza i publicystę komputerowego Ryszarda Sobkowskiego:

„Naładowany, nieużywany, z czasem traci nie tylko zgromadzony w nim ładunek, ale także pojemność. Jak szybko? To zależy od dwóch czynników – od temperatury i od poziomu naładowania. Im bardziej naładowany akumulator, tym szybciej się starzeje! „

3.Utrata gwarancji drukarki

Jeżeli będziesz używał nieoryginalnych tonerów do swojej drukarki stracisz gwarancje. Ten popularny mit utrzymuje się jeszcze w niektórych kręgach użytkowniku komputerów. Używanie nie oryginalnych tonerów do drukarki nie może spowodować utraty gwarancji o ile nieoryginalny toner nie spowoduje uszkodzenia naszej drukarki lub gdy postanowienia gwarancyjne.

 

4. Antywirus mnie obroni

Wiele osób ma problem z wyborem programu antywirusowego. Pytają się, który jest najlepszy? Który nie będzie spowalniał komputera? Który jest darmowy i najlepszy? Pytania te maja związek z innym mitem, który przedstawiają nam sprzedawcy antywirusowego, że dzięki ich antywirusowi nasz komputer będzie teraz bezpieczny, jest chroniony i inne tego typu komunikaty. Okazuje się jednak, że programy antywirusowe nie chronią naszego komputera w 100 % (wbrew powszechnemu przekonaniu). Z mitem tym jest związana jeszcze jeden a mianowicie, że zainstalowanie kilku antywirusów ochroni nas jeszcze bardziej. Jest to kompletna bzdura a działanie równocześnie dwóch lub więcej (bywają takie przypadki) programów antywirusowych może spowodować i ż nasz komputer będzie działał nieprawidłowo. O antywirusach i ich działaniu powstanie osobny artykuł.

5.Laptop z supermarketu.

Wiele osób będąc na zakupach w supermarkecie zauważyło, że oprócz produktów spożywczych i odzieżowych coraz częściej w supermarketach zaczęły pojawiać się komputery i inne akcesoria elektroniczne. Sugerowana cena takiego laptopa w supermarkecie jest niższa niż w sklepie komputerowym a nazwa różni się tylko jakąś literką A czy U i chyba nie ma tak większego znaczenia.

Jest to postawa wielu osób, które chcą zaoszczędzić kilka złotych. Prawda jest jednak bardziej złożona.  Laptopy z marketów różnią się od tych ze sklepów komputerowych jedna literka mogą być modelem laptopa z całkowicie innymi parametrami niż laptop, który upatrzyliśmy sobie w sklepie, najczęściej są gorzej wykonane podczas transportu nikt nie zwraca uwagi na ich ostrożne przenoszenie. Bardzo często zdarza się też tak, że laptop, który został zakupiony po pewnym czasie ulega awarii i gdy zaniesiemy go do serwisu usłyszymy tylko, że laptop nadaje się do kosza gdyż cena naprawy takiego sprzętu jest porównywalna do ceny zakupu.