Przejdź do treści

Bateria – najczęściej zadawane pytania


Wiele osób odwiedzających nasz sklep komputerowy w Niepołomicach ma problem z bateriami w swoich laptopach. Po krótkiej rozmowie okazuje się że wśród użytkowników laptopów panuje wiele błędnych przekonań dotyczących użytkowania baterii w laptopie. Najczęściej zadawanie pytania poukładaliśmy w formie faktów i mitów czyli dobrych i złych nawyków.

 

FAKTY

Całkowite rozładowanie baterii

Powszechnie panujący mit o tym że baterie najlepiej należy  rozładować a następnie naładować ją  do pełna. Takie działanie bardziej szkodzi naszej baterii niż pomaga. Pełne rozładowania naszego akumulatora negatywnie wpływa na jego trwałość. Obecnie tworzone systemy operacyjne same troszczą się o to aby bateria nie rozładowała się bo końca. Ustawiania te i inne są dostępne w „Opcjach zasilania” w systemie Windows.

Ładowanie do pełna

Ładowanie baterii do samego i pozostawienie laptopa w takim stanie w wysokiej temperaturze powoduje utratę wydajności w bardzo szybkim tempie. Laptopy jak i baterie nagrzewają się samoistnie podczas pracy najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie automatycznego odłączania na poziomie 70-80% . Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne, wielu producentów laptopów wyposaża je w taka funkcję.

Przegrzanie laptopa

brak łabowania baterii, poziom baterii, laptop, ładowanie20 stopni Celsjusza to  najbardziej optymalna temperatura pracy baterii. Należy w takim przypadku unikać pozostawiania laptopa na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie. Kiedy nasz laptop zacznie się przegrzewać najlepszym rozwiązaniem będzie wyłączenie go i odczekanie do momentu aż  całkowicie ostygnie. Pamiętajmy że za niska temperatura też nie wpływa korzystnie na naszą baterię.

Podczas używania naszego laptopa pamiętajmy aby kratki wentylacyjne znajdujące się na spodzie były odsłonięte. Utrzymanie systemu chłodzenia w odpowiedniej kondycji jest o tyle istotne że zapobiega to przegrzewaniu się nie tylko naszej baterii ale i układów scalonych znajdujących się na płycie głównej.

Oszczędzaj energię

laptop, ładowanie komputera, ładowanie laptopa, nienaładowana bateria, oszczędzanie bateriiIm mniej cykli ładowania tym dłuższa żywotność baterii.  Jeżeli korzystamy z trybu energooszczędnego w laptopie wydłużamy życie naszej baterii a co za tym idzie wydłużamy czas pracy na niej.

Jak możemy zredukować zużycie energii na naszym laptopie? To proste możemy np. zmniejszyć poziom podświetlenia ekranu, przez co poziom naładowania naszej baterii nie będzie spadał tak drastycznie. innym sposobem jest wyłączenie zbędnych programów działających „w tle” , wyłączenie modułu Bluetooth, dysków zewnętrznych i innych urządzeń które mogą niepotrzebnie pobierać energie z naszego komputera.

Używaj tylko sprawdzonych zasilaczy

ogniwa baterii, bateria wewnątrz, śrobek baterii, baterieZasilacze do laptopów ulegają ciągłym awariom i uszkodzeniom. Częstemu uszkodzeniu ulegają wtyczki i kable. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zakup oryginalnego, niestety jego cena jest dość wysoka. Można jednak zaopatrzyć się w wysokiej jakości zamiennik. Zamienniki firmy Green Cell są właśnie takimi zamiennikami które są nie rzadko lepiej wykonane i trwalsze niż oryginalne zasilacze. Nasz sklep komputerowy w Niepołomicach posiada zasilacze firmy Green Cell. Dobór niewłaściwego zasilacza może spowodować nieprawidłowa pracę naszego laptopa, co może doprowadzić do awarii nie tylko naszej baterii ale i całego laptopa.

Zarządzaj baterią

Każdy laptop posiada zainstalowane oprogramowanie odpowiadające za poprawna pracę baterii.  Jeżeli mamy wątpliwości co do poprawnej pracy naszej baterii możemy zainstalować dodatkowe oprogramowanie które pomoże zwiększyć kontrole nad analizowaniem cykli naszej baterii.

MITY

Wyjmowanie baterii

bateria, laptop, wyjmowanie baterii, wyciąganie baterii, wymontowanie baterii, ręceW wielu poradnikach można przeczytać że podczas pracy na zasilaczu sieciowym należy wyciągną baterię . W teorii ma to uchronić nasza baterie od szybkiego rozładowania i wydłużyć jej żywotność. Okazuje się jednak że baterii jaki posiadają nasze laptopy czyli baterii litowo-jonowych nie da się przeładować gdyż jest ona przed takim rodzajem uszkodzenia specjalnie chroniona.

Formatowanie

Formatowanie baterii było powszechnie stosowane w niklowych bateriach starszego typu. Związane było to spowodowane tak zwanym „efektem pamięci” i do prawidłowego funkcjonowania baterii potrzebne było całkowite rozładowanie baterii i naładowanie jej ponownie. W dzisiejszych bateriach litowo-jonowych i litowo-polimerowych takie działanie nie jest wskazane a nawet jest wręcz szkodliwe. Nie powinno się nawet na początku użytkowania baterii  nie powinno się skrajnie rozładowywać i ładować do pełna.

Odłączenie kabla po ładowaniu

Powszechnym błędem popełnianym przez użytkowników laptopów jest odłączanie kabla zasilającego zaraz po naładowaniu baterii. Takie działanie spowoduje skrócenie żywotności baterii. Dzisiejsze laptopy  posiadają proces który po osiągnięciu 100% naładowania baterii jest automatycznie zatrzymywany, aby nie uszkodzić baterii i ograniczyć zużycie ogniw.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe zasady można skompresować do kliku prostych rad. Poziom naładowania naszej baterii powinien pozostawać w przedziale 20-80%, nie należy ich całkowicie rozładowywać i ładować do pełna. Niestety nawet jeżeli dbamy o naszą baterię i stosujemy się do wszystkich zasad, to po pewnym czasie nasza bateria zakończy swój żywot. Jest to proces wynikający z ograniczeń technologicznych. Gwarancje udzielane przez producentów jest krótsza na baterię niż na inne podzespoły laptopa. Wymiana baterii w laptopie nie jest rzeczą skomplikowaną a i cena nie jest nie jest wygórowana. Jeżeli jednak bateria jest wbudowana w naszego laptopa, powinniśmy skontaktować się z serwisem komputerowym.

Serwis komputerowy PCLAP-ALERT posiada w swoim zakresie usług wymianę baterii w laptopach, a dzięki współpracy z firmą Green Cell montowane przez nas baterie są zawsze wysokiej jakości.