Przejdź do treści

Rozprzestrzenia nie choroba użytkowników smartfonów


Osoby bardzo często korzystające ze swoich smartfonów, mogą odczuwać problemy z kciukami. Do tej pory objawy takie były typowe tylko dla pracowników fizycznych.

smartfon, pisanie sms-a, sms, prowadzenie samochodu, kierownica smartfon

 

„Smartfonowy kciuk” to nie mit. Schorzenie to wywoływane jest przez stale powtarzający się ruch kciuków, pisania na smartfonowej klawiaturze.

Jest to nienaturalny ruch dla naszych struktur kostnych, długotrwałe narażanie się na takie czynniki może spowodować ból, a nawet doprowadzić do artretyzmu.

Częste korzystanie  ze smartfonów za pomocą kciuków, powoduje rozluźnienie i nieodpowiednie napięcie ścięgien. Przez to pisanie SMS-ów, granie w gry (za pomocą kciuków) może doprowadzić do zapalenia ścięgien.

Dr Kristin Zhao z Kliniki Mayo w Rochester który prowadzi badania nad tymi dolegliwościami od 2010 roku. twierdzi że:

„Nienaturalny ruch kości kciuka może powodować nie tylko ból, ale też chorobę zwyrodnieniową stawów. Dotyka ona dorosłych, ale jeśli zaczniemy w ten sposób korzystać z telefonu jako dzieci, to dotknie ona nas wcześniej” – twierdzi dr Zhao.smartfon, sms, pisanie sms-a,

Jakie środki zapobiegawcze stosować  aby zmniejszyć ryzyko? Najprostszym sposobem będzie ograniczyć lub zrezygnować całkowicie z pisania i używania smartfonów kciukami tylko robić to innymi palcami.

Można również skorzystać z kontroli głosowej do wysyłania wiadomości. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie  zimnych okładów dla utrzymania odpowiedniej kondycji naszych stawów.