Przejdź do treści

Co się stało z Netbookami ?


laptopy, netbooki , nowe laptopy . używane laptopy

Netbook to mały, przenośny komputer osobisty, zazwyczaj tańszy i lżejszy od tradycyjnego laptopa, przeznaczony do przeglądania Internetu, wideo rozmów, aplikacji online oraz prac biurowych w podróży, Cechą charakterystyczną netbooków jest mała przekątna matrycy. Pierwsze netbooki wyposażano były w ekran o przekątnej 7 cali, kolejne generacje miały wyświetlacze 9- i 10-calowe. W najnowszych urządzeniach przekątna ekranu wynosi 11,6, a nawet 12 cali. Drugą charakterystyczną cechą był długi czas pracy na baterii. Najpopularniejsze modele na rynku to Hp mini 2133, Asus  modele EEE Pc 901 , 1005pr, 1001px,

Jak wygląda sytuacja dzisiaj ? Obecnie większość światowych producentów zaprzestała produkcji netbooków, nie wychodzą żadne nowe modele.

Ich popularność zaczęła maleć w 2010 roku, kiedy Apple po raz pierwszy zaprezentowało iPada. Jeszcze wtedy na całym świecie sprzedano ponad 32 miliony tych urządzeń. Zaledwie trzy lata później, w 2013 roku, rynek netbooków skurczył się aż o 72 procent. Netbooki zostały zabite przez tablety które są bardziej mobilne i zdecydowanie tańsze w zakupie. A dla klientów poszukujących mobilnych komputerów powstał nowy segment ultrabooki czyli laptopy o podwyższonej mobilności o zdecydowanie większej wydajności niż netbooki.

Podsumowując małe komputery tworzone do internetu nie miały łatwego życia i tak szybko jak się pojawiły na rynku tak samo szybko znikły.