Przejdź do treści

Dlaczego warto posiadać legalne programy.


W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pojęciem pirackiego oprogramowania. Nielegalne pirackie oprogromowanie, legalne oprogramowanie, instalacja systemy, legalny windows, pclap-alert sklep niepołomiceoprogramowanie to nic innego jak program lub system operacyjny który jest zainstalowany na komputerze w sposób nielegalny czyli bez wiedzy jego autora. Dowodem na to iż posiadamy legalne oprogramowanie jest naklejka z „kluczem” produktu na naszym komputerze lub certyfikat potwierdzający legalność oprogramowania. Sklep komputerowy PCLAP-ALERT u swoich klientów instaluje tylko legalne oprogramowanie, posiada również możliwość sprzedaży licencji .
W tym artykule dowiecie się jakie zagrożenia niesie ze sobą posiadanie pirackiego oprogramowania.

Legalne oprogramowanie a wsparcie od producenta

Tylko posiadanie legalnego oprogramowania gwarantuje nam pełne wsparcie ze strony producenta. Jest to dość istotny szczegół jeżeli chodzi o systemy operacyjne, które co pewien czas są aktualizowane. O aktualizacjach i dlaczego warto aktualizować system operacyjny pisaliśmy w artykule o aktualizacjach . Aktualizowanie systemu operacyjnego jest niezwykle istotne z uwagi chociażby na ataki hakerów, którzy poszukuję luk w zabezpieczeniach naszych systemach aby wykraść nasze dane. Kolejnym bonusem z posiadania legalnego systemu operacyjnego jest rozwiązanie problemu w przypadku którego tylko jego twórcy mogą pomóc, jak np. pojawiający się błąd 0x800023. Serwis komputerowy PCLAP-ALERT w Niepołomicach pomoże w przypadku występowania różnego rodzaju błędów.

pirackie oprogromowanie, legalne oprogramowanie, instalacja systemy, legalny windows, pclap-alert sklep niepołomice

 

Nielegalny system a wirusy

Jak pisaliśmy już wcześniej twórcy programów przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa danych swoich klientów. Jeżeli posiadamy legalne oprogramowania jego twórcy starają się zabezpieczyć nasze dane nie tylko przed atakami hakerów ale również przed wirusami, robakami oraz innymi programami które mogą zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie naszego systemu. Jeżeli jednak taka sytuacja miała by miejsce i wirus lub inne szkodliwe oprogramowanie znalazło by się na naszym dysku twardym sklep  i serwis komputerowy PCLAP-ALERT pomoże rozwiązać problem.pirackie oprogromowanie, legalne oprogramowanie, instalacja systemy, legalny windows, pclap-alert sklep niepołomice, wirus komputerowy

W nielegalnie zainstalowanym oprogramowaniu mogą kryć się taki zagrożenia jak groźne wirusy czy robaki które mogą nie tylko zainstalować ( bez naszej zgody oczywiście) reklamy w przeglądarce ale także co gorsze mogą „podglądać ” nasze logowanie do bankowości internetowej, poczty e-mail czy facebook-a. Legalny system operacyjny posiada takie zabezpieczenia, chociaż najlepszym rozwiązaniem było by zakupienie licencjonowanego programu antywirusowego dostępnego w naszym sklepie PCLAP-ALERT mieszczącego się przy ulicy targowej 2G w Niepołomicach.

Osoby instalujące nielegalne oprogramowanie bardzo często zostawiają sobie tak zwaną „furtkę” (backdoor) dzięki której mogą w łatwy sposób dostać się do naszego komputera. Zagrożenie czai się również w różnego rodzaju aktywatorach, cracach i innych programach służących do łamania zabezpieczeń.

Nielegalne oprogramowanie a etyka

Dotarliśmy do najbardziej ignorowanej kwestii czyli naszej moralności. System operacyjny , inne programy ale i piosenki, filmy są wytworem paragraf, pirackie oprogromowanie, legalne oprogramowanie, instalacja systemy, legalny windows, pclap-alert sklep niepołomiceczyjejś pracy. Instalując nielegalne oprogramowanie ściągamy filmy czy mp3 nie tylko narażamy swój komputer na różne niebezpieczeństwa ale także okradamy ich twórców! Gdy kopiujemy program z Internetu ich twórcy nie ich straty nie widać od razu, jest to jednak kradzież wartości intelektualnej która jest przestępstwem w rozumieniu Polskiego. Tym ludziom nie ginie nic z domu, nie odczuwają także braku skradzionego programu, dlatego sumienie milionów korzystających z nielegalnie pobranych dóbr jest zazwyczaj nienaruszone wyrzutami. A to błąd. Twórcy programów pozbawieni przychodów nie mogą pracować nad poprawkami lub nowymi wersjami programów, są więc przez nas okradani a to już jest przestępstwo.

 

pirackie oprogromowanie, legalne oprogramowanie, instalacja systemy, legalny windows, pclap-alert sklep niepołomice, linux, dustrybucja Rozwiązanie problemu –  Open Source.

Programy typu Open Source jest alternatywa dla osób które nie chcą płacić za używanie systemów operacyjnych a nie chcą za nie płacić gdyż programy tego typu są darmowe. Więc zainstalowanie takiego programu nie spowoduje złamanie prawa. Jak każde darmowe rozwiązanie i to posiada oprócz plusów dość istotne minusy. Darmowe systemy operacyjne typu LINUX można bez żadnych obaw zainstalować na swoim komputerze problemy pojawiają się w momencie kiedy wystąpi błąd  lub system przestanie działać. Częściej występującym oprogramowaniem typu open source są różnego rodzaju edytory tekstu. Ich twórcy co prawda przechwalają się że można w nich otwierać i edytować  popularne pliki z pakietu Microsoft Office. Często zdarza się że programy tego typu nie działają do końca tak jakbyśmy chcieli. Zmiana rozmieszczenia tekstu, dziwne znaki lub brak możliwości odczytu pliku.

 

Legalne oprogramowanie – podsumowanie

Jak widać jest wiele argumentów przemawiających za tym aby zakupić legalne programy. Podstawową zachętą do instalacji pirackiego oprogramowania są pieniądze  ale na dłuższą metę traci swoją siłę, gdyż przez szereg niebezpieczeństw można szybko stracić dużo większe kwoty, niż się zaoszczędziło. Znane polskie powiedzenie “chytry dwa razy traci” działa tu z całą mocą. W przypadku gdy nasza naklejka jest wytarta lub certyfikat na którym mieliśmy zapisany klucz licencyjny możemy skorzystać z rozwiązania które opisane jest w artykule Jak odzyskać klucz licencyjny Windows. Sklep i serwis komputerowy PCLAP-ALERT instaluje tylko legalne oprogramowanie dzięki czemu maja Państwo gwarancje najwyższej  jakości usług.

A na koniec trochę suchych faktów

Zdaniem ekspertów branżowych używanie pirackiego oprogramowania, w tym nieoryginalnego systemu Windows, wiąże się z większym ryzykiem, takim jak działanie szkodliwego oprogramowania, oszustwa (kradzież tożsamości, danych kart kredytowych itp.), ujawnienie danych osobowych, a także gorsza wydajność systemu i nieprawidłowe działanie jego funkcji.

Produkt sprzedawany zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11). Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 lipca 2012 r. w sprawie C-128/11 art. 4 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych nabywca licencji, podobnie jak każdy następny, mogą powołać się na przewidziane w art. 4 ust. 2 tej dyrektywy wyczerpania prawa do rozpowszechniania, a w konsekwencji są uprawnionymi nabywcami kopii programu komputerowego. Wyrok jest wykładnią prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Dodaj ogłoszenie. Mówi ona wprost – prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy – wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne.