Przejdź do treści

Co to jest THERMAL THROTTLING I jak temu zaradzić ?

Na pewno każdy spotkał się kiedyś z sytuacją, w której laptop nagle znacząco spowalnia swoją pracę, a być może nawet się zawiesza. Przyczyn tego może być wiele, ale najprawdopodobniej padliśmy ofiarą throttlingu.

Thermal throttling to zabezpieczenie procesora (w przypadku architektury ARM System–on–Chip także grafiki) polegające na obniżeniu nominalnego taktowania, mające zapobiec przegrzaniu się samego procesora lub innych komponentów (np. baterii) w wyniku którego mogłyby one ulec uszkodzeniu. Uruchamia się ono w momencie, w którym procesor lub układ kart graficznej osiąga zbyt wysoką temperaturę, która może je uszkodzić. W takiej sytuacji zabezpieczenie zmniejsza taktowanie danego chipsetu. To skutkuje obniżeniem temperatury, ale też znaczącym spadkiem wydajności. Może nam się wydawać, że gra czy też praca na skomplikowanych aplikacjach będzie płynna, ale przez to zabezpieczenie wszytko zaczyna się przycinać i zawieszać.

Co zrobić aby uniknąć zjawiska Throttlingu?

Trzeba  zwrócić uwagę na nasz sposób użytkowania notebooka. Bardzo często bywa tak że użytkownik trzyma laptopa na pościeli, lub kolanach co tylko zwiększa ryzyko wystąpienia Thermal throttling ponieważ trzymając go w pościeli lub w nogach, blokujemy  wloty powietrza, przez co wnętrze laptopa nie będzie odpowiednio wentylowane. To przyczynia się do podwyższenia temperatury w konsekwencji konieczności obniżania taktowania, czyli właśnie throttlingu. Poza tym często zapominamy też o tym, że komputery  tak samo stacjonarne, jak i przenośne wymagają regularnego czyszczenia. O ile oczyszczenie wiatraków możecie wykonać samodzielne z pomocą np. puszki sprężonego powietrza, o tyle dobór i nałożenie nowej pasty termoprzewodzącej dla większości użytkowników może być za trudne. Radzimy oddać laptopa do profesjonalnego serwisu takiego jak PCLAP-ALERT który zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem układów chłodzenia w laptopach i notebookach.(Używamy do tego profesjonalnych narzędzi i środków eksploatacyjnych, takich jak pasta termo-przewodząca MX-4 oraz termo-padów LAIRD.)

Warto umożliwić im jak największy przepływ powietrza. Podłożenie podkładki chłodzącej pod spód urządzenia, lub po prostu uniesienie go nieco ponad powierzchnie blatu może znacznie obniżyć jego temperaturę.

Podsumowując w wielu wypadkach to nasze działania determinują czy w laptopie pojawi się throttling czy też nie. Laptop to urządzenie elektryczne, które niewłaściwie użytkowane może ulec uszkodzeniu. Jeśli będziemy dbać o laptopa, czyścić go regularnie i pielęgnować, wówczas nie powinniśmy się martwić o nadmiernie wysokie temperatury procesora czy karty. Dzięki temu laptop będzie nam służył zdecydowanie dłużej.