gadu-gadu
gadu-gadu

Cichy zabójca elektroniki

01Któż to taki, gdzie się czai na naszego laptopa i jak uniknąć spotkania z tym niszczącym zjawiskiem? Nasz cichy zabójca aktywuje się w okresie zimowym – to nic innego jak para wodna, która powstaje pod wpływem nagłej zmiany temperatury. Szron pojawia się gdy wnosimy coś zimnego do ciepłego pomieszczenia. Osoby które noszą okulary zapewne nie raz doświadczyły tego zjawiska, gdy weszły do ciepłego domu w zimie. Panowie na pewno zaobserwowali takie zjawisko, gdy nalewali zimne piwo w

ciepłym pomieszczeniu lub na zewnątrz w upalne dni, a piwo było dobrze schłodzone. Ten sam efekt

pojawi się, gdy przenosimy laptopa czy inne urządzenie elektroniczne. Zazwyczaj zauważamy to na ekranie laptopa. Jednak należy pamiętać że ten sam efekt powstaje we wnętrzu, para wodna osadza się na elektronice, a to już krok do awarii.

Pamiętajmy o tym, że wnosząc wychłodzonego laptopa do ciepłego pomieszczenia należy odczekać około dwie do czterech godzin przed podpięciem go do prądu. Często o tym zapominamy gdy w zimie odbieramy paczkę od kuriera, wnosimy do ciepłego pomieszczenia i od razu włączamy.

Jak chronić laptopa przed kondensacją pary wodnej i uszkodzeniami

Zakupmy dobrą torbę do przenoszenia laptopa. Chroni ona nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także zmniejsza efekt nagłego wychłodzenia, szczególnie przy bardzo dużych różnicach temperatur.

Zanim wyniesiesz laptopa na zewnątrz, gdzie panuje temperatura ujemna, poczekaj około 20 minut od wyłączenia, aby układ chłodzenia zmniejszył swoją temperaturę.

Gdy różnice temperatur są dość wysokie, warto dla bezpieczeństwa usunąć baterię z laptopa jeżeli to możliwe.

Nie kładźmy laptopa na grzejnikach, piecykach czy przy farelkach, aby proces pozbycia się pary wodnej z laptopa przyśpieszyć.

Czym większa różnica temperatur, lub czym dłuższy czas przechowywania laptopa w niskich temperaturach, tym dłużej pozostaw laptopa nie włączonego. Jest to głównie zalecanie gdy laptopa odbieramy jako przesyłkę kurierską. Można go rozpakować jednak nie zalecamy włączania go przed upływem minimum 4 godzin.

 

ZAPRASZAMY

Sklep Serwis komputerowy Niepołomice koło Wieliczka, Targowa 2G
Czynne od Poniedziałku do Piątku 8:00- 18:00
Sobota 9:00 – 13:00

Sklep komputerowy tel. 504 076 707 , 12 250 07 70

Serwis komputerowy 608 025 708

Sklep komputerowy w Niepołomicach w którym prowadzimy sprzedaż:

– komputerów nowych i używanych

– kasy i drukarki fiskalne

– drukarki atramentowe i laserowe

– tusze i tonery do drukarek

– akcesoria komputerowe i monitory

– oprogramowanie dla firm

Serwis komputerowy w Niepołomicach w który świadczymy usługi:

– naprawa laptopów

– naprawa komputerów stacjonarnych

– serwis kas fiskalnych

– serwis drukarek fiskalnych

– wymiana bga, reballing, naprawa zasilania, programowanie bios

-czyszczenie laptopa, instalacja systemów operacyjnych