gadu-gadu
gadu-gadu

Do czego służy złącze / gniazdo e-sata w laptopie ?

Złącze e-sata jest niczym innym jak zewnętrznym złączem SATA, stąd literka e od angielskiego słowa (external – zewnętrzny). Jest dużo szybsze od złącza USB 2.0 i nieco wolniejsze od 3.0. Ideą złącza e-sata było utrzymanie takiego samego transferu jak dysku wbudowanego w laptop. Dla porównania port USB 2.0 może przesyłać dane z prędkością 480 Mbit/s czyli 60MB/s a port e-SATA może przesyłać dane z prędkością 150 MB/s lub 300 MB/s, oczywiście w porównaniu ze złączem USB 3.0 jest to wolniej.

kabel e-sata i usb do podłączenia dysku przez zewnętrzne złącze sata, dysk tward 2,5 cala

Jak podpiąć dysk do złącza e-sata ?

Jeżeli mamy już port e-SATA w naszym laptopie, to dlaczego nie wykorzystać pełnej mocy naszego komputera. Złącze e-SATA nie ma wyjścia zasilania, tak jak jest to w przypadku złącza USB. Dlatego sam kabel e-SATA nie wystarczy, należy zaopatrzyć się w kabel e-SATA + USB który pobiera zasilanie z portu USB dla dysków 2,5 cala. Pojawiło się także złącze e-SATAp które miało w sobie zasilanie jednak standard ten się tak bardzo nie przyjął, gdyż z powodu braku standaryzacji pojawiła się znikoma ilość urządzeń pracujących na złączu e-SATAp.

Zalety i wady złącza e-SATA

plus Pieć razy szybszy transfer w porównaniu z USB 2.0
plus Dysk podłączony do złącza e-SATA jest widziany w BIOS’ie (w przypadku USB dysk nie jest widziany)
plus Możliwość boot-owania z dysku podłączonego do e-SATA (w przypadku USB nie ma takiej możliwości)
plus Oszczędność czasu w przypadku kopiowania dużej ilości danych

x Nie każdy laptop posiada złącze e-SATA (po zastosowaniu adaptera, można podłączyć do każdego laptopa dysk za pomocą kabla e-SATA)

Złącze e-SATA ma wiele zalet, przede wszystkim jest dużo szybsze od złącza USB 2.0 . Przegrywając kilka plików raz na tydzień czy miesiąc nie zrobi nam większej różnicy, będziemy musieli tylko dłużej poczekać. Jeżeli robimy dość często kopie zapasowe, a czas jest dla nas bardzo ważny to na złączu e-SATA odczujemy dużą różnicę.

W przypadku kopiowania małych plików które będą miały w sumie 1 GB, czas kopiowania to około 1 minuta 5 sekund. Te same pliki kopiowane na dysk za pomocą złącza e-SATA będą skopiowane w 19 sekund. W przypadku dużych plików USB jest nieco szybsze w porównaniu z kopiowaniem małych plików, czas kopiowania wynosi 55 sekund. Natomiast e-SATA zarówno duże i małe pliki przenosi w 19 sekund, jest to niewielka ilość danych. Jednak gdy mamy zamiar skopiować już 100 GB danych w przypadku USB 2.0 robi się już ponad godzina a w przypadku e-SATA zrobimy to w niespełna 20 minut. Kolejną zaletą złącza e-SATA jest możliwość boot-owania z dysku który jest podłączony do tego złącza. Dzięki temu możemy mieć dysk awaryjny, lub z innym systemem operacyjnym. Jedyną wadą złącza e-SATA, to brak wyjścia w każdym laptopie ale i na to jest sposób po zastosowaniu adaptera USB na e-SATA.

serwis komputerowy, sklep komputerowy Niepołomice, czyszczenie laptopów, czyszczenie laptopów po zalaniu, profesjonalny serwis komputerowy, instalacja windows, przyspieszanie komputera,  najlepsze serwis komputerowy niepołomice, najlepsze serwis komputerowy w niepołomicach, ,profesjonalny serwis komputerowy niepołomice, profesjonalny serwis komputerowy w niepołomicach, sklep komputerowy niepołomice, sklep komputerowy w niepołomicach, czyszczenie komputera, czyszczenie komputera po zalaniu,  naprawa laptopów acer, asus, toshiba, hp, dell, lenovo, Hewlett-Packard, packard bell, używane laptopy, używane laptopy z gwarancją, używane laptopy z gwarancją Niepołomice, Najlepszy serwis komputerowy, Najlepszy serwis komputerowy w niepołomicach, profesjonalna naprawa laptopów niepołomice, podłęże, wieliczka, zagórze, staniątki, wola batorska, tanie laptopy używane, tanie laptopy nowe,