gadu-gadu
gadu-gadu

Gniazda w laptopach cz 2.

Prezentujemy kolejna część portów i gniazd znajdujących się w laptopach.  

eSATA – o tym złączu napisaliśmy już osobny artykuł do którego lektury serdecznie zapraszamy :

Do czego służy złącze e-sata

RJ-45 (LAN, Ethernet) – rodzaj portu dzięki któremu możemy podłączyć naszego laptopa do internetu za pomocą przewodu sieciowego.

RJ-11-rzadko spotykane w nowych laptopach lecz bardzo popularne w modelach starszej generacji. Jest to gniazdo dzięki któremu masz laptop mógł połączyć się z internetem za pomocą modemu.

Kensington Lock – jest to specjalny rodzaj gniazda dzięki któremu będziemy mogli zainstalować specjalną linkę zwaną MicroSaver  zabezpiecza on naszego laptopa przed kradzieżą. Więcej informacji o gnieździe można znaleźć w artykule.

Jak zabezpieczyć laptopa przed kradzieżą

Majówka z laptopem

 

Wejście słuchawkowe/mikrofonowe – jak sama nazwa wskazuje gniazda te służą do podpinania urządzeń takich jak słuchawki i mikrofon. W wielu nowych laptopach występuje jako jedno gniazdo, laptop sam decyduje jakie urządzenie  zostało podpięte. Problem pojawia się kiedy chcemy podpięć słuchawki i mikrofon jednocześnie, a posiadamy jedno gniazdo. Istnieje oczywiści przejściówka która nam to umożliwi.

Czytnik kart pamięci – jest dziś standardem montowanym w laptopach. Jest on zintegrowany z płyta główną.Urządzenia tego typu obsługują najczęściej następujące karty:

 CompactFlash (CF),  Smart Media (SM),  MultiMedia Card (MMC), Secure Digital (SD),Memory Stick/PRO (MS),  xD Picture

ExpressCard –  jest to rodzaj gniazda jak i karty rozszerzeń. Jej głównym zastosowaniem jest  umożliwienie rozszeżenia funkcjonalności naszego komputera. Jednym z takich rozszerzeń jest podpięcie karty eGPU do naszego laptopa(czym jest eGPU można przeczytać TU). Karty expresscard dzielą się na dwa typu:

    ExpressCard 54 – karty o szerokości 54 mm, długości 75 mm i grubości 5 mm

    ExpressCard 34 – karty o szerokości 34 mm, długości 75 mm i grubości 5 mm (karty ExpressCard 34 można umieszczać w gniazdach ExpressCard 54).