gadu-gadu
gadu-gadu

Kłopoty Intela.

Jak donosi portal tech.wp, Intel od ponad dekady produkował procesory które posiadały bardzo poważna lukę w zabezpieczeniach. Poprzez to niedopatrzenie Intel nieumyślnie, sprawił niespodziankę cyber przestępcom , dzięki której będą mogli dobrać się do naszych danych.

Niestety wiadomość ta dotyczy zarówno procesorów produkowanych w architekturze x86 jak i x64 w ciągu ostatnich 10 lat. Według Bloonberg Technology, jest tu mowa nawet o  miliardzie urządzeń. Furtka ta został nieumyślnie zostawiona przez inżynierów. Pozostawiona furtka sprawia iż wybrane programy uzyskują dostęp do pamięci jądra systemu. Jest to sytuacja w której wszelkiej maści cyber przestępcy uzyskują dostęp do naszych najbardziej drażliwych danych.

intel, procesor, amdNa atak są podatne komputery nie tylko z zainstalowanym systemem Windows ale także OS i Linux działających na procesorach Intela. Pojawiła się już łatka która rozwiązuje ten problem. Odbywa się to jednak dość sporym kosztem.

Efektem zastosowania łatki jest obniżenia wydajności procesora od 5 do 30 %. Intel zarzeka się jednak że spadek wydajności nie będzie miał wpływu na granie na komputerze tylko na działanie niektórych programów. W dalszej części oświadczenia można przeczytać że oczywiście luka wystąpiła, ale  pojawił się on również u innych producentów. Jakich? Intel w swoich oświadczeniu nie podaje. Firma planowała podać informację o luce ale ze względu na wyciek na przyspieszyła swoja decyzję.

Według Bloomberga, około 90 proc. serwerów oraz laptopów działa na procesorach Intel. Firma Microsoft wypuściła 3 stycznia odpowiednią łatkę dla użytkowników Windows 10. Również Apple udostępnił aktualizację dla swojego systemu macOS 10.13.2.

Według kolejnych raportów, luka występująca w procesorach została podzielona na dwie oddzielne, nazwane Meltdown oraz Spectre. Obie furtki pozwalają na kradzież danych z urządzeń. Na razie udało załatać się Meltdown, teraz eksperci od cyber bezpieczeństwa pracują nad zatrzymaniem Spectre.

 

ZAPRASZAMY

Sklep Serwis komputerowy Niepołomice koło Wieliczka, Targowa 2G
Czynne od Poniedziałku do Piątku 8:00- 18:00
Sobota 9:00 – 13:00

Sklep komputerowy tel. 504 076 707 , 12 250 07 70

Serwis komputerowy 608 025 708

logo, pclap-alert, serwis komputerowy, sklep komputerowy, kasy fiskalne, drukarki fiskalne

Sklep komputerowy w Niepołomicach w którym prowadzimy sprzedaż:

– komputerów nowych i używanych

– kasy i drukarki fiskalne

– drukarki atramentowe i laserowe

– tusze i tonery do drukarek

– akcesoria komputerowe i monitory

– oprogramowanie dla firm

Serwis komputerowy w Niepołomicach w który świadczymy usługi:

 

– naprawa laptopów

– naprawa komputerów stacjonarnych

– serwis kas fiskalnych

– serwis drukarek fiskalnych

– wymiana bga, reballing, naprawa zasilania, programowanie bios

-czyszczenie laptopa, instalacja systemów operacyjnych