Przejdź do treści

Czy pamiętacie jeszcze dyskietki ?


Pierwsza dyskietka rozmiarami przypomina tableta, miała ona 8” i została wyprodukowana w 1971 roku. Miała też zawrotną pojemność 80 KB (kilobajtów). Na tamte czasy to zawrotna wielkość jednak to zaledwie 0,8 MB (megabajta) lub 0,08 GB (gigabajta). Taka powierzchnia pozwalała zapisać artykuł, który zawierał około 81920 znaków razem ze spacjami więc niewiele. Pokazując dzisiaj dyskietkę dziecku z klasy pierwszej szkoły podstawowej nie bardzo wie, co to jest. Sam nie używałem dyskietek 8”, jednak kiedyś nauczyciel w szkole średniej pokazał nam taką dyskietkę.

Dyskietki 8”

Tak jak napisałem dyskietka 8”-calowa była produkowana od 1971 roku do 1975. Oczywiście jej pojemność się zwiększała. Do roku 1974 była to dyskietka jednostronna i miała pojemność 256 KB (kilobajtów) oraz 800 KB (kilobajtów). W roku 1975 pojawiła się wersja dwustronna o zawrotnej pojemności 1 MB (megabajt) czyli 1024 KB (kilobajty). Dyskietki tej za moich czasów już nie używano. Jeden egzemplarz zakupiłem na Allegro.

Była nieporęczna, nazywana miękką, podatna na uszkodzenia i pakowana w specjalne koperty w których była przechowywana. Dyskietka widoczna na zdjęciu pochodzi z ostatnich lat produkcji. Jest dwustronna DS (Double Side) i o podwójnej gęstości DD (Double Denisty).

Dla porównania dysk 2,5” ze współczesnego laptopa na tle dyskietki 8”. Dysk o pojemności 500 GB (gigabajtów) czyli około 524288000 KB.

 

 

 

Dyskietki 5,25” lub 5,1/4”

Tutaj pamięć moja sięga czasów podstawówki gdzie właśnie z takich dyskietek uruchamialiśmy system operacyjny DOS. Produkcja tych dyskietek rozpoczęła się w roku 1976 i miała zawrotną pojemność 110 KB (kilobajtów). Jednak ja pamiętam te o pojemności 1,2 MB i to one były najpopularniejsze. Osoby, które używały takich dyskietek zapewne pamiętają także dyskietki 1,6, które i tak były formatowane na pojemność 1,2 MB. Znalazły one zastosowanie w komputerach typu PC, Apple czy Commodore 64, który miał stację nagrywającą tylko z jednej strony dyskietki. Pamiętam, że aby zaoszczędzić pieniądze wycinałem kwadracik po lewej stronie dyskietki i wsadzałem ją do napędu Commodore odwrotnie. Dzięki temu zyskiwałem jeszcze więcej miejsca. Zresztą każdy tak robił.

 

Jak widać dyskietka 5,25 cala była nieco większa od dysku 2,5” jednak nadal była to dyskietka miękka, bardzo podatna na uszkodzenia i pakowano ją w koperty, w których była chroniona przed uszkodzeniem.

 

 

 

 

Rewolucja dyskietka 3,5”

Dyskietki 3,5” pojawiły się w roku 1984 początkowo o pojemności 740KB DD, czyli o podwójnej gęstości. Były one stosowane głównie w komputerach typu Amiga, Atari. W 1987 roku pojawiła się dyskietka HD o wysokiej gęstości i oczywiście większej pojemności 1,44 MB. Była ona bardzo popularna choć można było spotkać także dyskietki 2,8 MB (jednak do nich wymagany był inny napęd). Dyskietka 3,5” była już w obudowie twardej z plastiku, otwór odczytu zapisu był chroniony przez specjalną klapkę na sprężynie a zabezpieczenie przed kasowaniem i zapisem polegało na przesunięciu specjalnej plastikowej zworki.

Zapewne wiele osób pamięta DOS’a 6.22 na trzech dyskietkach czy Windowsa 3.11 na 10 dyskietkach albo Windowsa 95 na 22 dyskietkach. Bardzo popularne były programy typu ZIP, JAR, ARJ lub RAR, które potrafiły spakować duży plik i podzielić go na pliki o wielkości 1,44 MB. Dyskietki 3’5” znalazły zastosowanie w laptopach. Były małe, poręczne i mieściły się do kieszonki w koszuli. Jak widać zostały wyparte przez napędy optyczne CD, a ich kres był przewidywalny. Produkcja dyskietek 3,5” zakończyła się nie tak dawno bo w 2010 roku. Niestety stały się nieopłacalne. Dzisiaj nie znajdziemy już komputera czy laptopa ze stacją dyskietek.

Serwis laptopów PCLAP-ALERT przypomniał Państwu trochę historii… Zresztą niedawno, w swoich zbiorach znaleźliśmy dyskietki z oryginalnym DOS’em i WINDOWS’em 3.11. Ku naszemu zdziwieniu dyskietki były sprawne i dało się zainstalować starego, poczciwego DOS’a i WINDOWS’a 3.11. DOS się uruchomił, z WINDOWS’em niestety są problemy, gdyż karta graficzna jest nie z tej ery.