Przejdź do treści

Czym się różni karta zintegrowana od dedykowanej, jaką wybrać ?


W artykule przygotowanym przez serwis komputerowy nie tylko dowiedzą się Państwo jaki laptop wybrać, z kartą graficzną dedykowaną czy zintegrowaną ? Znajdą Państwo tutaj także odpowiedź, jakie różnice są pomiędzy kartą graficzną dedykowaną a kartą graficzną zintegrowaną. Wielu użytkowników laptopów myli te dwa rodzaje kart, twierdząc że karta dedykowana jest osobno wpinana na płytce a zintegrowana jest wlutowana w płytę główną, co oczywiście nie jest prawdą.

Karta graficzna dedykowana

Karta graficzna dedykowana występuje w dwóch formach w laptopie, z reguły pasuje ona do różnych laptopów ale z tej samej serii. Karty dedykowane są instalowane bezpośrednio na płycie głównej, lub za pomocą złącza PCI-Expres i w tym wypadku występuje ona jako osobna płytka.

Poniżej na lewym zdjęciu karta graficzna dedykowana na złączu PCI-E, pasująca do laptopów ACER 4730G 5520G 5530G 5710G 5720G 5730G 6593G 7520G 7530G 7720G 7730G. Drugi rodzaj karty dedykowanej jest wlutowany bezpośrednio na płytę główna, nie oznacza to że jest to karta zintegrowana jak twierdzi wielu użytkowników. Na zdjęciu z prawej strony jest płyta z kartą graficzną dedykowaną (czerwony kwadrat). Różnica polega tylko na tym że nie jest ona osobno na płytce, tylko grafikę wlutowano bezpośrednio na płytę główną.

Zalety kart dedykowanych

– znacząco większa wydajność (ważne dla graczy i podczas oglądania filmów FullHD czy w programach 3D)
– szybsza i własna pamięć RAM (nie współdzielona)

Wady kart dedykowanych:

– droższy zakup laptopa
– często krótszy czas pracy na baterii
– możliwość przegrzania


Karta graficzna zintegrowana

Jeżeli chodzi o karty graficzne zintegrowane, są to karty graficzne które dodatkowo spełniają jeszcze inne funkcje, lub odwrotnie. Z reguły to procesor lub most północny jest zintegrowany z kartą graficzną. Na zdjęciu po lewej stronie procesor firmy Intel zintegrowany z kartą graficzną.

Karty graficzne zintegrowane z reguły stosuje się w tańszych laptopach, komputerach biurowych tam gdzie wydajność graficzna nie jest priorytetem. Można spotkać także laptopy z kartą graficzną zintegrowaną i dedykowaną, jest to dobre rozwiązanie w celu oszczędności energii przy pracy na baterii.

Gdy laptop pracuje na samej baterii system używa słabszej ale mniej pożerającej prąd karty zintegrowanej, a gdy podłączymy go do sieci system automatycznie przełącza się na mocniejszą kartę dedykowaną.

Zalety kart zintegrowanych:

– niższy koszt zakupu laptopa
– mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania, a tym samym uszkodzenia
– dłuższy czas pracy laptopa na baterii
– idealnie nadaje się do prac biurowych

Wady kart graficznych zintegrowanych:

– dużo niższa wydajność, szczególnie w grach
– z reguły współdzielona pamięć RAM która jest wolniejsza

Więc karta graficzna dedykowana czy zintegrowana ?

Dzisiaj karta zintegrowana nie oznacza że nie będziemy mogli pograć w gry, dawniej były to z reguły karty intel. Dzisiaj są to zarówno karty nVidia jaki ATI produkuje karty graficzne zintegrowane z mostem północnym. Zatem zintegrowana karta graficzna nie oznacza tego że nie będziemy mogli grać w gry, choć nie zawsze taka karta spisze się w najnowszych i najbardziej wymagających grach. Jeżeli szukasz laptopa na którym większość czasu będziesz wykorzystywał jako maszyny do pisania, oglądania filmów, przeglądania internetu czy innych prac biurowych to z pewnością karta zintegrowana wystarczy. Tutaj odradzamy karty graficzne zintegrowane z procesorem, gdyż taki układ jest dużo droższy w porównaniu do zintegrowanej karty graficznej z mostem północnym.

Jeżeli mamy więcej gotówki możemy zainwestować w laptopa który ma kartę graficzną dedykowaną ATI lub nVidia. Takie karty z reguły mają własną pamięć RAM która nie jest współdzielona z procesorem. Laptop taki nadaje się do grania, a zatem do innych prac biurowych czy multimediów. Idealnym rozwiązaniem jest laptop z kartą graficzną dedykowaną i zintegrowaną które w zależności od wymagań przełączają się pomiędzy sobą.