Przejdź do treści

Laptop po zalaniu. Co musisz wiedzieć?


Chwila nieuwagi i herbata, kawa czy napój zalewa nam laptopa. Co należy wtedy zrobić i czego się wystrzegać ? Zalanie laptopa jest jedną choć nieliczną przyczyną usterek. Niestety gwarancja tego nie obejmuje, a naprawa w autoryzowanym serwisie jest bardzo

droga. Serwisy autoryzowane w takim przypadku najczęściej wymieniają elementy uszkodzone na nowe, dlatego też naprawa tam jest bardzo droga i często nieopłacalna. W przypadku serwisu PCLAP-ALERT koszt naprawy jest niższy, gdyż naprawiamy zalane elementy, a nie wymieniamy ich. Jednak należy mieć na uwadze to, że zakres uszkodzeń zależy głównie od naszego postępowania po zalaniu.

Serwis laptopów PCLAP-ALER radzi co zrobić po zalaniu.

Jeżeli przytrafi nam się takie nieszczęście należy bezzwłocznie wykonać następujące czynności:

  • jeśli laptop jest podłączony do ładowania, natychmiast wyjmujemy wtyczkę z gniazda zasilania,
  • usuwamy baterię, aby pozbawić laptopa całkowicie zasilania,
  • lekko przecieramy zalane miejsce ręcznikiem papierowym,
  • laptopa zostawiamy do wyschnięcia przez parę dni.

Najważniejsze jest, aby podczas tych wszystkich czynności wykonywać je spokojnie bez zbędnych ruchów laptopem. Przy wyciąganiu baterii zróbmy to w miarę możliwości bez obracania laptopa, zapobiegniemy ewentualnego rozprzestrzenienia się skutków zalania.
W żadnym wypadku po wyschnięciu nie włączaj laptopa. Może to doprowadzić do zwarcia i powiększeniu skutków zalania.

Zalany laptop działa po zalaniu, co robić ?


Czasami zdarza się że po zalaniu laptop jeszcze działa. Wtedy należy wykonać te same czynności które podaliśmy powyżej, jednak najpierw wyłączamy go całkowicie klawiszem POWER trzymając go przez parę sekund. W żadnym wypadku nie podnosimy ani nie ruszamy laptopa, można ewentualnie lekko na zalane miejsce położyć ręcznik papierowy w celu usunięcia nadmiaru rozlanego płynu.

Wysuszony laptop działa, czy oddać go do serwisu ?

Znajdą się wśród nas osoby, które po wysuszeniu laptopa próbują go włączyć, oczywiście kategorycznie odradzamy takich prób, gdyż może to spowodować jeszcze bardziej rozległe uszkodzenia.

Ale co wtedy gdy laptop zadziała, czy jest konieczność oddania go do czyszczenia ?

Oczywiście że tak, sama woda może działać powoli i za parę miesięcy pojawi się śniedź, która skutecznie unieruchomi laptopa. Najgorsze są zalania winem czy napojami typu cola z alkoholem. Cola działa destrukcyjnie – nie bez powodu używa się ją do odkręcania zardzewiałych śrub. Może zdarzyć się tak, że za pół roku laptop sam przestanie działać a my nie skojarzymy tego z zalaniem pół roku wcześniej.

Odsyłamy laptopa do serwisu, co jest ważne ?

Serwis laptopów PCLAP-ALERT wykonuje naprawy i czyszczenia po zalaniu, zarówno laptopów niedziałających jak i tych które jeszcze działają. Jeżeli wysyłają Państwo do naszego serwisu laptopa po zalaniu należy pobrać kartę oddania laptopa do serwisu i podać w miarę dokładnie:

  • zaznaczyć na laptopie, gdzie został wylany płyn – pozwoli nam to na szybsze zlokalizowanie usterki,
  • czy laptop po zalaniu jeszcze działał czy nagle zgasł ?

Pamiętajmy, aby do wysyłki laptopa dokładnie osuszyć i nie wysyłać z włożoną baterią (należy ją przysłać luzem).

Najczęstsze błędy po zalaniu laptopa / notebooka.

Najczęstszym błędem po zalaniu jest bezwarunkowy odruch, w którym podnosimy laptopa do góry i wytrzepujemy ciecz która dostała się do wnętrza. Wskutek takiego działania zapominamy o wyjęciu baterii, a potrząsając pozwalamy, aby płyn rozlał się po całym wnętrzu. Kolejnym błędem są próby włączenia zalanego laptopa. Myślimy że bardziej nie możemy mu zaszkodzić. Ostatni błąd to zapakowanie laptopa po zalaniu bez dokładnego wysuszenia. Podczas transportu znajdująca się ciecz w środku może spowodować jeszcze więcej szkód.