Przejdź do treści

Naprawa laptopa suszarką


Przeglądając internet natrafiliśmy na artykuł jednego z pseudo serwisów, który w swoich poradach pokazał jak naprawić laptopa suszarką. Aż nas zmroziło. Każdy laptop czy komputer stacjonarny posiada układy BGA, a ich ilość jest uzależniona od modelu laptopa. Najbardziej narażone na uszkodzenia są układy BGA, które odpowiadają za wyświetlanie grafiki (GPU) lub mostek północny, który odpowiada między innymi za komunikację pamięci RAM z procesorem.

Suszarka jest do włosów a nie do naprawy laptopa !!!

Podgrzewanie za pomocą suszarki: jakie nam przynosi korzyści a jakie mogą być skutki?
Owszem dowiemy się, że układ graficzny jest uszkodzony, jednak nic poza tym.

Do jakich uszkodzeń dochodzi podczas domowej naprawy?

Po pierwsze, podczas rozbierania laptopa możemy uszkodzić elementy obudowy, klawiaturę, przyciski na obudowie, tasiemki, kable itp.

Po drugie, aby podgrzać uszkodzony układ BGA musimy zdemontować chłodzenie, podczas demontażu układu chłodzenia możemy uszkodzić sprawne elementy takie jak procesor, a to narazi nas na dodatkowe koszty.

Po trzecie, w 99% aby zdemontować układ chłodzenia należy wyciągnąć płytę główną.

Po czwarte, podgrzewanie płyty głównej za pomocą suszarki może doprowadzić do trwałego wygięcia laminatu płyty głównej, a wtedy nawet wymiana układu BGA nie pomoże gdyż może dojść do wewnętrznych uszkodzeń laminatu i rozklejenia.

powyrywane pady na płycie, uszkodzone ścieżki na płycie głównejZałóżmy, że laptop zadziała i co nam to przyniesie? Praktycznie żadnych korzyści poza tym, że narażamy się na inne uszkodzenia. Sami nie wymienimy takiego układu, choć można znaleźć porady jak domowym sposobem za pomocą halogenów, opalarek czy piecyków wymienić układ. Zdjęcie po prawej pokazuje efekt próby wymiany układu BGA. Komentarz pozostawiamy Państwu.

Pamiętajmy, że laptop to nie komputer typu desktop. Aby rozebrać i wyciągnąć płytę główną z laptopa nie wystarczy odkręcić paru śrubek.

 

Jakie są objawy uszkodzonego BGA, układu graficznego lub mostka północnego

układ bga, sito do układu bga– laptop uruchamia się jednak ekran pozostaje czarny,
czasami na wyjściu D-SUB lub HDMI po podłączeniu do zewnętrznego monitora obraz jest normalny,
– obraz jest podzielony na kilka części, wzdłuż lub w poprzek,
– obraz znika zaraz po załadowaniu się sterowników,
– podczas pracy wyskakuje tak zwany BLUE SCREEN,
– po uruchomieniu się systemu obraz jest w niskiej rozdzielczości i w małej liczbie kolorów,
– problemy z zainstalowaniem sterowników do karty graficznej,
– laptop nie wykrywa dysku twardego, napędu optycznego,
– nie działają porty USB,
– klawiatura nie działa lub po długiej pracy na laptopie klawiatura przestaje działać.

 

Wymiana układu BGA, naprawa karty graficznej

serwis laptopów, asus, acer, hp dell, samsung, toshiba, sony, lenovo, msi, aplle, pclap-alert.plPCLAP -ALERT jest serwisem, który specjalizuje się w wymianie układów BGA. Naprawiamy karty graficzne wszystkich marek. Posiadamy bogate zaplecze diagnostyczno serwisowe, nie używamy suszarek, opalarek czy innych wynalazków. Nasz serwis komputerowy  oferuje Państwu doświadczenie połączone z wysokiej jakości sprzętem serwisowym. Na wymianę układu BGA i układ BGA udzielamy 12 miesięcy gwarancji, jesteśmy pewni naszych usług, dlatego tak długa gwarancja tylko w serwisie PCLAP-ALERT. Serwis i naprawa laptopów działa na terenie całej Polski, główny obszar działań to Niepołomice, Kraków, Wieliczka, Bochnia, Brzesko, Nowa Huta, Wola Batorska, Zabierzów, Pobiednik, Igołomia, Wawrzeńczyce, Złotniki, Uście Solne, Stanisławice, Podłęże, Zakrzów oraz wiele pobliskich miejscowości.