Przejdź do treści

Z HDD na SSD


Wśród użytkowników komputerów panuje mylne przekonanie że kiedy ich komputer zaczyna wolno działać rozwiązaniem które od razu nasuwa się  to zwiększenie pamięci RAM i nasz komputer od razu powinien działać zdecydowanie szybciej. Jakie jest nasze zdziwienie kiedy po dołożeniu nowych kości pamięci  RAM okazuje się że co prawda nasz komputer może dysponować większą ilością pamięci ale jego przyspieszenie jest nieznaczne prawie niezauważalne. W takim momencie zaczynają rodzić się pytania dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedz może być dla nas bardzo  zaskakująca, okazuje się bowiem że  nasz dysk pracuje zbyt wolno i  to on jest odpowiedzialny za wolną pracę całego naszego komputera, wolno otwierające się strony internetowe, programy czy filmy.

W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia. Możemy kupić nowy dysk z takimi samymi parametrami i mieć nadzieję że nasz komputer zacznie działać  przynajmniej trochę lepiej. Możemy też dołożyć  kilka złotych i zafundować sobie niezwykły komfort korzystania z naszego komputera podarować mu  drugą młodość a nam  zaoszczędzić nerwów z powodu wolno działającego komputera.

Dysk HDD ( tradycyjny dysk twardy)

Jest to standardowy dysk twardy który jest umieszczony w naszych komputerach. Jego budowa to wirujące namagnetyzowane talerze na których zapisywane są dane. Prędkość pracy naszego dysku uzależniona jest od prędkości obrotu naszych talerzy w naszym dysku.

 

Czym są dyski SSD

Dyski SSD to rodzaj dysku twardego jest bardzo podobna do technologii flash (podobnej do tej wykorzystywanej w kartach pamięci czy pendrivach). Charakteryzuję się szybką pracą, nie ma w nich elementów ruchomych tak jak przypadku tradycyjnych dysków i co za tym idzie nie hałasuje tak bardzo.

 

 

Plusy i minusy.

Wymiana dysku z tradycyjnego na szybki jest rozwianiem które zaoszczędzi nam sporo czasu który moglibyśmy zmarnować czekając na  to aż nasz stary komputer zacznie działać. Jak każdy medal ma dwie strony tak i rozwiązanie wymiany dysku na super szybki niesie ze sobą kilka ograniczeń. Jednym  z nie jest mała pojemność naszego dysku. Przeciętny dysk SSD ma pojemność 60 ,120, 500 GB a wraz ze wzrostem pojemności wzrasta również cena. W tym miejscu pojawia się rozwiązanie które jest stosowane dla osób które chcę mieć szybki system a jednocześnie nie chce tracić dużej pojemności dyskowej.

Instalacja drugiego dysku twardego Pewnie wiele osób które zastanawiają się jak to możliwe przecież mój laptop ma miejsce na jeden dysk twardy, pewnie chodzi o zewnętrzny dysk. Nic bardziej mylnego.

Okazuje się bowiem że można zastosować  adapter na który dzięki instalacji na naszym laptopie pozwoli zwiększyć  liczbę dysków do dwóch. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli nie tylko przyspieszyć swój komputer ale także nie tracić pamięci na dysku. Dokładny opis i instalacja w naszym laptopie drugiego dysku zamiast napędu DVD ukaże się niebawem na naszej stronie w dziale poradniki.

PODSUMOWANIE

Pytaniem jakie nasuwa nam się na myśl to skoro dyski SSD są takie szybki to dlaczego nie są stosowane powszechnie  laptopach aby każdy użytkownik komputera stacjonarnego czy laptopa mógł cieszyć się   płynna i bezproblemową pracą, taką barierą jest cena. Jeżeli każdy laptop miałby mieć budowany dysk SSD o pojemności takiej jakiej mamy obecnie  ich odpowiedniki standardowych dysków twardych cena była by rażąco wyższa.

Tak  więc jeżeli nasz komputer zaczyna mulić a nie chcemy (przynajmniej na razie) kupować innego to dobrym jak nie najlepszym rozwiązaniem będzie „mała” inwestycja, która na pewno nam się opłaci.