Przejdź do treści

Po co aktualizować system?


Wiele osób irytuje się kiedy podczas włączania lub wyłączania  ich komputera pojawia się komunikat o aktualizacji systemy. Niewiele osób jednak wie jak ważne są te irytujące aktualizacje.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym są aktualizacje?

Aktualizacje są to poprawki, łatki w których twórcy systemu poprawiają działanie swoich programów poprzez naprawianie błędów i poprawieniu  ich funkcjonowaniu.

Najważniejsza funkcją aktualizacji jest naprawianie luk w zabezpieczeniach, aby chronić na sprzed atakami hakerów.

Teraz kiedy już wiemy co  to są aktualizacje, zobaczmy czy mamy zainstalowane najnowsze na naszym komputerze lub laptopie. Jak to sprawdzić? Musimy wejść do panelu sterowania i tam wybrać opcje Windows Update (jeżeli nie możemy znaleźć może ukrywać się pod inną nazwa np. aktualizacje Windows). Kiedy znajdziemy się w centrum aktualizacji możemy sprawdzić czy nasz Windows jest zaktualizowany i posiada aktualne zabezpieczenia.

Wiele osób nie znających się, radzi aby zablokować aktualizacje bo tak naprawdę nie są potrzebne i tylko niepotrzebnie denerwują i zajmują czas kiedy szybko chcemy uruchomić nasz komputer. Prawda jest jednak taka że większość producentów programów wymaga aby ich program był zainstalowany na systemie gdzie zainstalowane są aktualizacje w innym przypadku system pokazuje błędy i nie chce zainstalować programu. Przykładem może być np. Skype który do swojej instalacji wymaga aby system miał zainstalowany pewien poziom aktualizacji.

Każda aktualizacja ma swój numer i odpowiada za naprawienie innych błędów w systemie.

Możliwości dokonywania aktualizacji są dwie możemy (i tak jest ustawione domyślnie) , możemy również zrezygnować z automatycznych aktualizacji i samemu  decydować i sprawdzać czy dla naszego system zostały wydane aktualizacje. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre i złe strony. Aktualizacje oprócz poprawiania błędów w systemie operacyjnym wprowadzają także nowe funkcje które poprawiają komfort.

Jednak w naszym komputerze aktualizowany jest nie tylko system ale i inne programy których używamy na co dzień. Jednym z takich programów jest przeglądarka internetowa która dzięki aktualizacjom pozwala ona bezpiecznie przeglądać strony internetowe płacić rachunki, czy logować się do poczty bez obaw że ktoś będzie podglądał nasze działania w sieci.

Wiedząc już  że aktualizacje są  potrzebne a wręcz niezbędne. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie określić czy nasz komputer jest zaktualizowany i czy posiadamy wszystkie aktualizacje do programów zainstalowanych na naszym komputerze zawsze możemy odwiedzić najbliższy serwis komputerowy i tam zapytać się o nasz system.