Przejdź do treści

IrfanView – darmowy, profesjonalny program do przeglądania grafiki.


IrfanView 4.44 to darmowy program służący do przeglądania plików graficznych. Historia programy rozpoczęła się w 1996.  Program jest niezwykle popularny dzięki szybkiemu działaniu i sporej funkcjonalności. Program oferuje spore możliwości, które spodobały się nie tylko przeciętnemu użytkownikowi ale również profesjonalistom. IrfanView posiada bardzo intuicyjny interfejs co czyni go bardzo przyjaznym dla użytkownika dzięki takiemu zastosowaniu osoby które z niego korzystają nie muszą posiadać dużego doświadczenia z komputerem.

IrfanView można otworzyć większość  najpopularniejszych formatów plików graficznych (m.in. JPEG, TIF, GIF, IMG, BMP). Dzięki rozbudowanym możliwościom programu mamy dostęp do takich funkcji jak np. podgląd miniatur, szybkie przeglądanie katalogów, czy zaawansowane opcje wyszukiwania plików. To jednak nie wszystko IrfanView pozwala kadrować fotografie, zmieniać głębię koloru i dodawać proste efekty graficzne. Jedna z rozbudowanych funkcji programu jest możliwość tworzenia pokazu slajdów ze zdjęć oraz tryb batch do przetwarzania wielu plików jednocześnie.

Oprócz przeglądania standardowych plików program posiada możliwość edycji plików wielostronicowych TIFF. Należy także wspomnieć iż program posiada wsparcie Unicode, dzięki czemu możliwa jest przez program obsługa wiersza poleceń. Odsługując liczne skróty klawiszowe program IrfanView pomaga usprawnić i przyspieszyć pracę z programem. IrfanView ma dla zaoferowania dla swoich użytkowników przenośna wersje swojego programu (portable), oznacza to że program nie wymaga instalacji może być uruchomiona bezpośrednio z zewnętrznej pamięci masowej USBDodatkowe informacje o IrfanView

Aby używać programu w języku polskim, należy pobrać i zainstalować spolszczenie.