Przejdź do treści

Jak zamienić taniego laptopa w gamingowy komputer ?


Jeżeli chcielibyśmy zagrać w najnowsze gry takie jak Wiedźmin 3. Mamy dwa wyjścia. Kupi specjalny gamingowy komputer za kilka tysięcy złotych albo znaleźć sposób na to aby zmodernizować laptopa którego posiadamy tak żeby działał jak konsola. Czy jest to możliwe? Oczywiści i przy okazji podpowiemy wam jak to zrobić.

 

 

Czym jest  eGPU?eGPU, zestaw, laptop, grafika

W dużym uproszczeniu jest to stacja która składa się z adaptera i karty graficznej. Po podpięciu takiego zestawy do laptopa, przejmuje on rolę karty graficznej naszego notebooka przez co oferuje nam większa wydajność naszego komputera.

eGPU nie jest wbrew pozorom najnowszym rozwiązaniem.  Dopiero całkiem niedawno zainstalowanie takiego zestawu stało sie proste i nie wymagające od przeciętnego użytkownika specjalistycznej wiedzy technicznej.

Pomysł podłączenia karty desktopowej do laptopa wydaje się absurdalny, jednak w rzeczywistości i w dużym uproszczeniu jest rozwiązaniem jest rozwiązaniem prostym i bazującym na założeniach powszechnie wykorzystywanych w technologii Optimus autorstwa NVIDII.

pe4c-v4-1_3_1, adapter eGPU, PCI-Ex4, m.2 key m, PCI-Ex4, m.2 key a/eMinimalne wymagania do eGPU

Żeby móc skorzystać  z rozwiązania jakie niesie eGPU musimy dysponować laptopem z jednym z poniższych portów komunikacyjnych.

  • Thunderbolt (szybkość nawet do 40 Gbps w trzeciej wersji)
  • mini PCIe (szybkość do 5 Gbps)
  • Express Card (szybkość do 5 Gbps)

Każdy z tych portów pozwoli cieszyć się nam możliwościami jakie niesie technologia eGPU.  Pamiętajmy że nawet „wiekowa” Express Card pozwoli osiągnąć wystarczy spojrzeć na wyniki testów. Jeżeli dysponujemy laptopem z odpowiednim złączem mamy jedną ważną uwagę . Na pewno nie wykorzystamy wydajności naszego eGPU w 100 % ale z całą pewnością poprawi ona na możliwości naszego komputera.

Jeżeli myślimy o graniu warto by posiadać:

  • procesor nie gorszy, niż i5
  • dysk SSD
  • 8 GB pamięci RAM

Uwaga: jeśli masz laptopa z dwiema kartami graficznymi (zintegrowana + dedykowana), poprawne skonfigurowanie eGPU może być – paradoksalnie – trudniejsze. Jeśli więc kupujemy laptopa specjalnie pod eGPU, lepiej wybrać wersję z jednym układem graficznym.

 

adapter-pe4c-v3-porty-2-medium, adapter obudowa, egpu, Z czego składa się zestaw eGPU.

Aby skompletować zestaw eGPU potrzebne będą mam cztery istotne komponenty:

Adapter – jest sercem całego układu pełni role płyty głównej. Na Polskim rynku z dostępnością poszczególnych modeli może być problem, można jednak zamówić odpowiadający nam adapter na Amazonie.

Karta graficzna – wybór karty graficznej jest jednym z kluczowych elementów. Musimy jednak liczyć się ze utratą wydajności wynikającej z ograniczeń  naszego adaptera.

Zasilacz – jest to kolejna pozycja na liście. Moc zasilacza jest uzależniona od rodzaju adaptera i mocy karty graficznej.

Obudowa – kiedy skompletujemy zestaw który będzie odpowiadał naszym wymaganiom, dobrze jest zaopatrzyć się w obudowę, wybór nie jest duży,  jednak każdy powinien znaleźć obudowę odpowiadającą jego zestawowi.

 Jeżeli nie jesteś pewien czy Twój laptop spełnia minimalne wymagania dotyczące technologii eGPU. Zachęcamy aby odwiedzić nasz sklep komputerowy w Niepołomicach.

 

ZAPRASZAMY

Sklep Serwis komputerowy Niepołomice koło Wieliczka

Targowa 2G
Czynne od Poniedziałku do Piątku 8:00- 18:00
Sobota 9:00 – 13:00

Sklep komputerowy tel. 504 076 707 , 12 250 07 70

Serwis komputerowy 608 025 708