Przejdź do treści

UPS – Zasilacz awaryjny


Czym jest UPS? Jak działa? Do czego służy?

UPS  ( ang. uninterruptible power supply ) czyli zasilacz awaryjny, który wyposażony jest w akumulator. Kiedy nastąpi przerwa lub zakłócenia w sieci energetycznej UPS przełącza swoje działanie z sieci i zaczyna dostarczać energie do naszego komputera z akumulatora. Czas pracy na akumulatorze waha się od kilku minut do kilkudziesięciu godzin, jest to oczywiście uzależnione od pojemności akumulatora naszego UPS-a. Tak w skrócie można opisać działanie zasilacza awaryjnego UPS.

ups, zasilacz awaryjny, green cell, sklep komputerowy wieliczka, serwis komputerowy wieliczka

 

Do czego może służyć takie urządzenie?

Używane są do podtrzymania zasilania komputerów lub serwerów. Jest to bardzo istotne dla bezpieczeństwa dane znajdujących się w pamięci  komputera które mogą zostać utracone. Urządzenia typu UPS używane są również w medycynie do podtrzymywania pracy np. respiratora. W przypadku braku zasilania lub wystąpienia niebezpiecznych przepięć

w sieci, zasilaczy awaryjnych UPS zasygnalizuje nam te nieprawidłowości. Komputery jak i inne urządzenia mogą różnie reagować na takie sytuacje, najczęściej jest to zapisanie bieżących danych i zamykanie systemu operacyjnego.UPS w starszych wersjach komunikują się z urządzeniem poprzez złącze RS-232 lub przez sieć komputerową, natomiast w nowszych urządzeniach wykorzystywany jest port USB.

Zasilacze awaryjne dostarczają najczęściej napięcie jednofazowe 230 V, bywają również zasilacze trójfazowe o mocy 400V.  Zasilacze o  dużych mocach zasilają najczęściej całe budynki i wspomagane są przez agregaty prądotwórcze. Takie rozwiązania powoduje, że urządzenia podłączone do takiej sieci są całkowicie niewrażliwe na działanie warunków zewnętrznych oraz zaniku napięcia.

Najczęściej zasilaniem awaryjnym tego typu objęte są serwerownie, jednostki rządowe, pomieszczenia intensywnej opieki medycznej oraz sale operacyjne. Większość nowoczesnych UPS-ów umożliwia tzw. zimny start, czyli wymuszenie pracy akumulatorowej bez podłączania UPS-a do sieci zasilającej.

ups, zasilacz awaryjny, green cell, sklep komputerowy wieliczka, serwis komputerowy wieliczka

Typy UPS-ów

Online

Jest to typ zasilacza który całkowicie odseparowuje układ podłączony do wyjścia od napięcia wejściowego, działa na zasadzie podwójnego przetwarzania, przemienne napięcie sieciowe przetwarzane jest na napięcie stałe w układzie prostownikowym, a następnie z tego stałego napięcia w układzie falownikowym jest wytwarzane napięcie przemienne. Taki układ zapewnia bardzo stabilne napięcie wyjściowe. Takie rozwiązanie wiąże się z większym ciężarem samego urządzenia jak i kosztem utrzymania z uwagi na użycie w nim transformatora o dużej mocy i wydajnego prostownika oraz falownika. Energia przechodząca przez transformator sieciowy prawie w całości zasila falownik. Tylko niewielka jej część doładowuje akumulator. W razie zaniku napięcia sieciowego falownik będzie nadal zasilany z akumulatora, bo cały czas jest do niego podłączony. Układ taki działa natychmiastowo i nie ma zakłóceń na wyjściu. Mówiąc w skrócie zasilanie naszych urządzeń pochodzi bezpośrednio z akumulatora który bezpośrednio zasilany jest z sieci.

ZALETY:

 • odporność na zakłócenia związane z napięciem wejściowym
 • nieprzerwane działanie w napięciu wyjściowym
 • wbudowany układ do poprawy współczynnika mocy

WADY:

 • Duża strata energii podczas pracy sieciowej
 • zmniejszona trwałość na skutek wyższych temperatur
 • wyższy koszt eksploracji
 • konieczność posiadania dodatkowego chłodzenia
 • stale pracujący falownik hałasuje

 

ups, zasilacz awaryjny, green cell, sklep komputerowy wieliczka, serwis komputerowy wieliczka

OFFLINE

Urządzenia podłączone do tego rodzaju UPS-a są zasilane bezpośrednio z sieci, akumulatory są uruchamiane w razie potrzeby. W czasie normalnej pracy sieciowej zasilacz pracuje używając zasilania sieciowego i w przeciwieństwie do zasilaczy pracujących w trybie online, zasilacze offline-owe używają akumulatorów tylko wtedy gdy napięcie spada lub skoków napięcia.

Podczas działania UPS-a na akumulator falownik zmienia napięcie stałe z akumulatora na napięcie zmienne podawane na wyjście. Układ sterowania zapewnia synchronizację fazową falownika z siecią zasilającą.

W teorii przełączenie pomiędzy zasilaniem sieciowym a z akumulatora w zasilaczach ma trwać nie więcej niż 10 ms. Praktycznie taka operacja przełączenia może trwać do 18 ms. Może to spowodować  wyłączenie urządzenia które ma mieć podtrzymane zasilanie.

ZALETY

 • małe straty energii podczas pracy sieciowej
 • większa trwałość podczas pracy w niskich temperaturach
 • niski koszt eksploatacji
 • głośna praca falownika tylko w trybie awaryjnym
 • niski koszt początkowy (mała liczba części)

WADY

 • zakłócenia pojawiają się również na zasilaniu wyjściowym
 • opóźnienie w przełączeniu trybu pracy mogą spowodować wyłącznie urządzenia.

Sklep  serwis  komputerowy PCLAP-ALERT posiada w swojej ofercie UPS – y firmy Green Cell .
Można je stosować nie tylko w firmach, ale również w domach. zachęcamy do zapoznania się z nasza ofertą.