Przejdź do treści

Gniazda w laptopie część 2.


Prezentujemy kolejna część portów i gniazd znajdujących się w laptopach.  

eSATA – o tym złączu napisaliśmy już osobny artykuł do którego lektury serdecznie zapraszamy.

 

 

RJ-45 (LAN, Ethernet) – rodzaj portu dzięki któremu możemy podłączyć naszego laptopa do internetu za pomocą przewodu sieciowego. Gniazda tego typu oprócz naszych komputerów posiadają również telewizory, dekodery czy chociażby nawet najnowocześniejsze modele  lodówek.

 

 

RJ-11-rzadko spotykane w nowych laptopach lecz bardzo popularne w modelach starszej generacji. Jest to gniazdo dzięki któremu masz laptop mógł połączyć się z internetem za pomocą modemu. Dla tych którzy nie wiedzą przed era szybkiego i bezprzewodowego internetu popularnym rozwiązaniem  było podłączenie się do sieci za pomocą modemu dzięki któremu nasz komputer był połączony bezpośrednio z linią telefoniczną. Więcej o modemach i innych „retro” urządzeniach już wkrótce.

 

Kensington Lock – jest to specjalny rodzaj gniazda dzięki któremu będziemy mogli zainstalować specjalną linkę zwaną MicroSaver  zabezpiecza on naszego laptopa przed kradzieżą. Więcej informacji o gnieździe można znaleźć w artykule.

 

Wejście słuchawkowe/mikrofonowe – jak sama nazwa wskazuje gniazda te służą do podpinania urządzeń takich jak słuchawki i mikrofon. W wielu nowych laptopach występuje jako jedno gniazdo, laptop sam decyduje jakie urządzenie  zostało podpięte. Problem pojawia się kiedy chcemy podpięć słuchawki i mikrofon jednocześnie, a posiadamy jedno gniazdo. Istnieje oczywiści przejściówka która nam to umożliwi.

 

Czytnik kart pamięci – jest dziś standardem montowanym w laptopach. Układ  zintegrowany z płytą główną.Urządzenia tego typu obsługują najczęściej następujące karty:

 CompactFlash (CF),  Smart Media (SM),  MultiMedia Card (MMC), Secure Digital (SD),Memory Stick/PRO (MS),  xD Picture

 

ExpressCard –  jest to rodzaj gniazda jak i karty rozszerzeń. Jej głównym zastosowaniem jest  umożliwienie rozszeżenia funkcjonalności naszego komputera. Jednym z takich rozszerzeń jest podpięcie karty eGPU do naszego laptopa(czym jest eGPU można przeczytać TU). Karty expresscard dzielą się na dwa typu:

    ExpressCard 54 – karty o szerokości 54 mm, długości 75 mm i grubości 5 mm

    ExpressCard 34 – karty o szerokości 34 mm, długości 75 mm i grubości 5 mm (karty ExpressCard 34 można umieszczać w gniazdach ExpressCard 54).

Jak zmienić taniego laptopa w gamingowy komputer?

 


Ilość portów i gniazd w laptopach jest bardzo duża. W artykułach opisaliśmy tylko te najbardziej popularne, bywają jednak przypadki w których to jedynie dany model posiada port który nie występuje w innych modelach, ale są to indywidualne przypadki.

Sklep komputerowy PCLAP-ALERT posiada w swojej ofercie laptopy ze standardowymi gniazdami  jak i tymi specjalnymi. w naszym sklepie każdy znajdzie komputer który zostanie idealnie dopasowany do jego potrzeb osobistych.