Przejdź do treści

Szkolenie na stacji lutowniczej BGA – Zespołu Szkół w Niepołomicach


22 stycznia 2018 roku udaliśmy się do Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach.  Celem naszej wizyty było przeszkolenie kadry uczącej informatyki z obsługi stacji lutowniczej BGA.  Wbrew pozorom lutowanie układów na płycie głównej nie jest rzeczą prostą.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od  skręcenia wszystkich podzespołów i przygotowaniu stacji BGA do pierwszego uruchomienia . Po opisaniu poszczególnych elementów budowy stacji BGA  oraz jej możliwościach i funkcjach, ustawiliśmy odpowiednie programy do lutowania ołowiowego, bez ołowiowego . Jest to czynność bardzo istotna gdyż źle dobrana temperatura w cyklu może spowodować uszkodzenie płyty głównej oraz układu BGA.

Przez ponad trzy godziny przekazywaliśmy nauczycielom wiedzę zdobyta podczas  piętnastoletniego doświadczenia w serwisowaniu komputerów, odpowiadaliśmy na pytania dotyczące  tajników lutowania układów BGA, rebalingu, wylutowywania i wlutowywania układów SMD, aby potem mogli przekazywać ją dalej, nowemu pokoleniu młodych informatyków.

Podczas konsultacji oprócz stacji do lutowania BGA pokazywaliśmy zasady obsługi i działania lutownicy typu HOTAIR, lutownicy kolbowej, odsysacza pistoletowego cyny oraz sposobu nakładania nowych kulek cynowych na układy BGA.

Wszystkie nasze uwagi oraz sugestie była wysłuchane ze najwyższą uwagą, każda czynność była odpowiednio skomentowana i wyjaśniona, tak aby rozwiać wszystkie wątpliwości osób znajdujących się na sali. Udział w konsultacjach wziął udział Zbigniew Florczykiewicz, Tomasz Wyczesany oraz nasi serwisanci Piotr Osika i Damian Szewczyk.

Tak więc jak widać  naprawa i serwis komputerów nie jest tylko naszą pracą, a pasją którą chcemy dzielić się z innymi.