Przejdź do treści

Dlaczego należy i warto oddać laptop do czyszczenia ?

Najczęstszą przyczyną awarii laptopa jest niestety zaniedbanie przez użytkownika. Musimy wiedzieć że zabrudzony układ chłodzenia to podwyższona temperatura we wnętrzu laptopa, a zbyt wysoka temperatura

nie jest korzystna dla każdego elementu komputera łącznie z baterią. Pierwszymi objawami zabrudzonego układu chłodzenia jest znaczne spowolnienie pracy podczas operacji które wcześniej były wykonywane szybciej. Przegrzane układy laptopa mogą powodować zawieszanie się systemu, samoczynny reset, błędy podczas wykonywania operacji które znacznie obciążają układy laptopa oraz problemy z prawidłowym wyświetlaniem obrazu.

Objawy brudnego układu chłodzenia?

Częsta praca wentylatora

Pierwszym objawem zabrudzonego układu chłodzenia jest częsta praca wentylatora. W laptopie wentylator układu chłodzenia pracuje okresowo i jest włączany tylko wtedy gdy podniesie się temperatura układu chłodzenia. W nieczyszczonym laptopie układ chłodzenia, a dokładnie użebrowanie przez które wymuszany jest obieg powietrza wygląda jak na zdjęciu powyżej. Tak zabrudzony układ wymusza na wentylatorze częstszą pracę, skutkiem tego jet też zmniejszony czas pracy laptopa na baterii gdyż częste włączanie wentylatora skutecznie pożera energię laptopa. Jednak kto zwraca uwagę na to kiedy i jak często pracuje wentylator, a do tego z zewnątrz układ chłodzenia wygląda dość czysto.

Nadmierne nagrzewanie się spodu laptopa

Zadaniem wentylatora jest nie tylko wychłodzenie użebrowania układu chłodzenia, procesora, karty graficznej czy innych układów. Drugim ważnym zadaniem wentylatora jest wymuszenie obiegu w całej obudowie laptopa. Dzięki temu dysk twardy, pamięć, napęd optyczny czy inne układy są chłodzone za pomocą przepływu powietrza. Elementy te nie wymagają specjalnego układu chłodzenia, wystarczy odpowiednia cyrkulacja wewnątrz laptopa. Zatkane użebrowanie skutecznie zmniejsza cyrkulację powietrza wewnątrz laptopa, najczęściej z tego powodu ulega awarii pamięć RAM oraz dysk twardy a z nim cenne dane. Należy wspomnieć także o baterii, czym wyższa jej temperatura pracy tym niższa jej efektywność a co za tym idzie krótszy czas pracy bez zasilania sieciowego.

Niespodziewane resety i wyłączenia systemu

Przegrzewające się układy takie jak CPU (procesor), GPU (karta grafiki) czy most północny maja zabezpieczenia, w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury komputer się resetuje. Najczęściej samoistne resety występują przy pełnym obciążeniu procesora jednym lub wieloma zadaniami. Samoistnych resetów i wyłączeń nie należy bagatelizować, jest to pierwszy poważny objaw który informuje nas że coś złego dzieje się z naszym laptopem.

Zawieszanie się laptopa

Gdy laptop zostaje przegrzany a zwolnienie pracy procesora, układu graficznego nie przynosi skutków, to w wyniku tego dochodzi najczęściej do zawieszenia się systemu. Objawu tego także nie należy bagatelizować, pojawia się on najczęściej po zbytnim obniżeniu prędkości pracy (taktowania). System aby nie dopuścić do przegrzania się CPU i GPU najczęściej zwalnia, przypadek opisany powyżej. Jednak podczas zwalniania taktowania CPU czy GPU dochodzimy do momentu gdzie system nie chce działać poprawnie, skutkiem tego jest najczęściej tak zwane zawieszenie się systemu.

Błędy odczytu, zapisu

Przegrzewające się układy niestety często pracują niestabilnie, najczęściej można to zauważyć podczas przenoszenia z CD/DVD na dysk twardy lub odwrotnie. W wielu przypadkach skutkiem błędów jest też uszkodzona pamięć RAM w wyniku przegrzania.

Jak chronić laptop przed przegrzaniem?

Mimo tego że laptop to urządzenie przenośne, nie zawsze używamy go zgodnie z zasadami które pozwolą na długie i bezawaryjne działanie. Poniżej przedstawiamy kilka zasad jak uchronić nasz laptop przed przegrzaniem, oczywiście nie wszystkie sposoby są wymagane jednak przedstawimy kilka błędów które prowadzą do przegrzania.

Laptop nie lubi pościeli

Oglądanie filmów i praca na laptopie który leży na poduszce w łóżku to pierwszy krok do przegrzania laptopa i awarii. Kładąc laptopa na poduszce skutecznie zasłaniamy otwory wentylacyjne przez które jest pobierane powietrze do chłodzenia całego wnętrza laptopa.

Najpierw obniż temperaturę przegrzanych układów

Nie wyłączaj laptopa po długiej i wymagającej grze która znacznie obciąża układ graficzny i procesor.
W czasie grania procesor, układ graficzny, pamięć RAM i karty graficznej pracują na bardzo
wysokich obrotach, a co za tym idzie wydzielają ogromne ilości ciepła. Wyłączenie laptopa zaraz po takiej grze może doprowadzić do przegrzania układu graficznego czy procesora, dzieje się tak dlatego gdyż wentylator nie pracuje. Układ chłodzenia odbierze nadmiar ciepła jednak jego pojemność cieplna też jest ograniczona przy niepracującym wentylatorze. Wskutek tego może dojść do odklejenia się układów chłodzonych od płyty czy trwałe uszkodzenie samego układu. Dlatego jeżeli naraziłeś swój laptop na duże obciążenie podczas grania, wyłącz grę ale nie wyłączaj laptopa. Procesor czy układ graficzny bez obciążenia nie nagrzewają się tak znacznie jak podczas grania, dzięki temu zostaną schłodzone do normalnej temperatury i wtedy możesz bezpiecznie wyłączyć laptop.

Dodatkowe chłodzenie

Na rynku można znaleźć podkładki chłodzące na których kładziemy laptopa. Zadaniem podkładek jest zwiększenie cyrkulacji powietrza wewnątrz laptopa, na pewno nie zaszkodzi zastosowanie takiego urządzenia szczególnie do laptopów dla graczy czy podczas prac takich jak obróbka wideo, 3D itp.

Okresowe czyszczenie układu chłodzenia

Okresowe czyszczenie to nie tylko przedmuchanie układu chłodzenia. Należy zdemontować układ chłodzenia, wyczyścić i sprawdzić działanie wentylatora, wymyć i osuszyć układ chłodzący. Należy także wymienić taśmę oraz pastę termo-przewodzącą pod chłodzonymi układami. Taśma i pasta termo-przewodząca to pierwszy element który styka się z rozgrzanym rdzeniem układu, jest jak olej w samochodzie odbiera ciepło i przekazuje go dalej. Tak samo jak olej ulega starzeniu, a efektywność przekazywania ciepła znacząco spada co może prowadzić do uszkodzenia laptopa. Dlatego okresowe czyszczenie należy zlecić serwisowi, który się tym zajmuje, samo przedmuchanie nie wystarczy.