Przejdź do treści

Jak zadbać o baterię w laptopie ?

Akumulator w laptopie czy notebooku czyni nasze urządzenie mobilnym, dzięki niemu możemy pracować bez zasilania. Działa także jako awaryjne zasilanie. W przypadku nagłego zaniku napięcia z sieci elektrycznej laptop będzie działał dalej, co uchroni nas przed utratą cennych danych. Jednak jest to element, który ma swoją żywotność i należy liczyć się z tym, że kiedyś będziemy go musieli wymienić. Aby czas pomiędzy wymianą na nowy wydłużyć wystarczy zastosować się do kilku naszych porad.

Akumulatory stosowane w laptopach wykonane są w technologii litowo-jonowej (Li-ion), mają wiele zalet, ale niestety nie pozbawione są wad. Kupując nowego laptopa lub nową baterię warto postępować według kilku zasad, które pozwolą na znaczne wydłużenie żywotności akumulatora.

Formatowanie, formowanie - czy operacja ta jest konieczna ?

Proces formowania czy też formatowania akumulatorów jest pozostałością po akumulatorach niklowo kadmowych (NiCd) oraz niklowo wodorkowych(NiMH), których na pewno nie zobaczymy w nowych laptopach. Formowanie czy też formatowanie polegało na całkowitym rozładowaniu, po czym całkowitym naładowaniu baterii, aby nie dopuścić do efektu pamięci. Akumulatory litowo-jonowe mają wbudowany układ, który kontroluje proces ładowania oraz rozładowania baterii. Ma to na celu zabezpieczenie ogniw przed całkowitym rozładowaniem, co może trwale uszkodzić ogniwa akumulatora lub znacząco zmniejszyć jego sprawność. Przy zakupie nowego laptopa czy nowej baterii dostajemy akumulator naładowany w około 40%. Jest to najbardziej bezpieczny sposób przechowywania akumulatorów litowo jonowych. Należy także pamiętać, że pełną pojemność akumulatora uzyskamy gdy na samym początku wykonamy kilka cykli naładowania i rozładowania. Nie należy jednak dopuścić do zbyt głębokiego rozładowania, jeżeli komputer informuje nas o rozładowaniu w momencie, gdy akumulator ma 5% energii, wyłączamy komputer i ładujemy baterię do pełnego stanu.

Czy trzymanie akumulatora w lodówce zwiększy jego żywotność ?

Wrogiem akumulatorów litowo-jonowych i nie tylko jest temperatura. Wraz ze wzrostem temperatury maleje jego pojemność. Informacje o lodówce wśród użytkowników komputerów przenośnych wzięły się z niedoczytania a może niewiedzy. Producenci akumulatorów litowo jonowych zalecają przechowywanie nieużywanych akumulatorów w temperaturze około 15 oC i przy naładowaniu 40 do 50%. Jest to związane z tym, że akumulatory litowo jonowe starzeją się mimo tego że nie są używane, a niższa temperatura spowalnia lecz nie zatrzymuje tego procesu. Dlatego nie kupuj drugiego akumulatora na zapas, chyba że używasz je wymiennie.

 

Jak obniżyć temperaturę pracy akumulatora ?

Jak już pisaliśmy wcześniej, wrogiem akumulatora jest temperatura. W laptopie jest to czynnik nieunikniony, jednak możemy zadbać o to, aby nieco zmniejszyć temperaturę pracy laptopa i akumulatora. Głównym źródłem ciepła w laptopie jest układ chłodzenia, który odprowadza ciepło z procesora, karty graficznej czy innych układów laptopa. Warto, a nawet należy przynajmniej raz w roku, a przy częstym użytkowaniu co 6 miesięcy oddać laptopa do czyszczenia układu chłodzenia. Więcej o skutkach brudnego i zapchanego układu chłodzenia możesz przeczytać TUTAJ. Nie trzymaj laptopa w pościeli, na dywanie, kocach oraz innych podłożach, które utrudniają odprowadzanie ciepła. Jest to niezdrowe dla laptopa i akumulatora. Nie zostawiaj laptopa w samochodzie. W lecie wnętrze auta potrafi rozgrzać się nawet do 80 oC, a taka temperatura może trwale uszkodzić akumulator laptopa nawet w spoczynku.

Drobne rady postępowania z akumulatorem laptopa

  1. Przy nowym akumulatorze wykonaj kilka cykli pełnego naładowania przy wyłączonym laptopie i normalnego rozładowania.
    Dzięki temu bateria uzyska pełną pojemność i będzie służyła dużej.
  2. Przynajmniej raz w miesiącu wykonaj cykl rozładowania i naładowania.,
  3. Nie kupuj akumulatorów na zapas, chyba że używasz je wymiennie.
  4. Nie używaj laptopa w łóżku, na dywanie czy kocu. Podnosi to temperaturę pracy akumulatora.
  5. Nie pozostawiaj laptopa w samochodzie latem. Wysoka temperatura może trwale uszkodzić akumulator.