Przejdź do treści

Czarny ekran po aktualizacji BIOS'U

BIOS – Basic Input / Output System, czyli podstawowy system wejścia / wyjścia.
Jest on odpowiedzialny za powołanie do życia komputera. Wykrywa typ i parametry procesora, pamięci ram, dysków twardych, obsługuje zewnętrzne porty np. USB, odpowiada za podstawowe wyświetlanie obrazu czy odczyt z napędu optycznego.
BIOS w swojej pamięci posiada także aktualne informacje o dacie oraz czasie rzeczywistym. Jest to pierwszy system, który uruchamia się wraz z wałczeniem laptopa, jednak zdarzają się awarie, które unieruchamiają komputer i jedynie co widać to czarny ekran. Każdy model laptopa, płyty głównej ma swój rodzaj BIOS’u, który ma za zadanie obsłużyć zainstalowane urządzenia w komputerze czy laptopie. Nie jest to uniwersalny program, a jego przeznaczenie jest do konkretnego modelu płyty głównej czy karty graficznej.

Uszkodzenia BIOS'U

83% uszkodzeń BIOS’u jest spowodowane błędnie przeprowadzonym wgrywaniem nowej aktualizacji BIOS’u oraz złym doborem wsadu. 9% uszkodzeń jest niezależna od użytkownika. Najczęściej spowodowane jest to samoistnym uszkodzeniem pamięci BIOS. Pozostałe 8% to nie są uszkodzenia, tylko złe ustawienie parametrów BIOS’u lub założenie hasła, którego z czasem się zapomniało.

Aktualizować BIOS czy nie ?

Kupując laptopa czy komputer stacjonarny, z reguły jest on wyposażony w najnowszy BIOS. Może się zdarzyć, że producent komputera na swojej oficjalnej stronie udostępni nowy BIOS naszego komputera. Jednak nie zawsze aktualizacja jest wymagana i potrzebna, dlatego należy zapoznać się z opisem jakie zmiany wprowadził producent do nowego BIOS’u.

Jeżeli zmiany powodują jedynie zwiększenie ilości obsługiwanych procesorów, których w czasie sprzedaży laptopa nie było na rynku, a my nie zamierzamy zmieniać procesora na nowszy, nie obsługiwany przez stary BIOS to aktualizacja jest nie potrzebna i nie przyniesie nam korzyści. Jeżeli natomiast nowy BIOS usuwa problemy, które występują w naszym laptopie, aktualizacja jest jak najbardziej uzasadniona.

Jak poprawnie wykonać aktualizacje BIOS'U

Każdy producent na swojej oficjalnej stronie udostępnia program, za pomocą którego wykonamy aktualizację BIOS’u. Dawniej były to programy, które należało uruchomić w systemie DOS. Dzisiaj są łatwiejsze i przyjaźniejsze programy, które z powodzeniem uruchomimy w systemie Windows. Aby aktualizacja przebiegła jak najlepiej, należy się zabezpieczyć w postaci kopi zapasowej, która w razie nieudanej próby posłuży naszemu serwisowi do wgrania starej wersji BIOS’u za pomocą programatora. Wykonać kopię BIOS’u możemy na dwa sposoby: programem który dostarcza producent lub programem Universal BIOS Backup ToolKit 2.0 . Po wykonaniu kopi zapasowej BIOS’u należy przystąpić do aktualizacji według instrukcji, którą podaje producent. Należy także pamiętać o awaryjnym zasilaniu w postaci UPS’a, szczególnie dotyczy to komputerów stacjonarnych, które w przypadku zaniku napięcia po prostu wyłączają się. W przypadku laptopów tego problemu nie ma, gdyż awaryjne zasilanie to bateria laptopa. Jeżeli wystąpi zanik napięcia podczas aktualizacji BIOS’u a nasz komputer się wyłączy to uratuje Państwa tylko serwis PCLAP-ALERT.

Po aktualizacji BIOS'U widać tylko czarny ekran co dalej ?

Nieudana aktualizacja BIOS’u objawia się czarnym ekranem i praktycznie żadną reakcją komputera czy laptopa. Jeżeli wykonali Państwo kopię zapasową BIOS’u to naprawa będzie dość szybka i sprawna. Wystarczy przysłać laptopa do serwisu PCLAP-ALERT, z kopią zapasową BIOS’u. Jeżeli kopia została zapisana na dysku wystarczy podać gdzie ona jest zapisana, ewentualnie podać nazwę pliku.

Serwis PCLAP-ALERT wylutuje kość BIOSU, umieści ją w programatorze i wgra kopię. Następnie kość zostanie wlutowana a laptop sprawdzony. Na życzenie klienta przeprowadzimy aktualizację do najnowszej wersji BIOS’u. Jeżeli nie wykonali Państwo kopii zapasowej a laptop po aktualizacji jest martwy to naprawa jest możliwa, jednak może potrwać to trochę dłużej z uwagi na brak odpowiedniego wsadu.
Serwis laptopów PCLAP-ALERT i z takimi problemami radzi sobie bez najmniejszych problemów.

Inne nieprzewidziane awarie BIOS'U

U około 9% komputerów uszkodzenie BIOS’u występuje samoistnie. Jednego dnia wyłączamy komputer a drugiego już jest brak reakcji.
Wiele serwisów nie radzi sobie z tym problemem bo po pierwsze, nie mają odpowiedniego sprzętu , a po drugie nie mają odpowiedniej wiedzy na ten temat.
Z reguły diagnozują to jako uszkodzenie układu graficznego. Jednak jeżeli przed awarią nie występowały przekłamania obrazu (artefakty), obraz samoistnie nie zmieniał rozdzielczości czy kolorów to dużym prawdopodobieństwem jest uszkodzenie pamięci BIOS’u. Serwis PCLAP-ALERT już nie raz udowodnił, że wiedza i doświadczenie to podstawowy atut. Wiele naszych klientów przychodząc do nas przyznaje, że było w serwisie, który nie poradził sobie z problemem lub uznał, że naprawa jest zbyt kosztowna. A wystarczy tylko wylutować kość BIOS’u, wgrać na nowo BIOS, wlutować i laptop gotowy jest do pracy. W skrajnych przypadkach może okazać się, że kość BIOS’u jest do wymiany z powodu uszkodzeń pamięci. Oczywiście serwis PCLAP-ALERT zajmuje się także tak skrajnymi przypadkami.

Ostatni przypadek to nie uszkodzenie, a raczej krótka pamięć i tu nie chodzi o pamięć BIOS’u. Wielu użytkowników zakłada hasło, jednak z czasem jest ono zapominane. Szczególnie wtedy, gdy chroni dostęp tylko do ustawień BIOS’u. Serwis oczywiście zajmuje się przypadkami, w których pamięć użytkownika jest zbyt krótka.