Przejdź do treści

Gorący laptop w Linux Ubuntu

Nasz serwis specjalizuje się także w instalacji systemów operacyjnych z rodziny Linux.
Nie będziemy pisać tu o wyższości Linux’a nad Windows’em czy odwrotnie, bo każdy system ma swoje wady i zalety. Sami korzystamy z systemu Linux zainstalowanym na naszym stacjonarnym komputerze. Nie raz instalowaliśmy z powodzeniem ten system na laptopach klientów. Jednak postanowiliśmy zainstalować Linux’a na jednym z naszych firmowych laptopów i jakież było zaskoczenie gdy laptop grzał się a czas pracy na baterii spadł o 60% w porównaniu do pracy na Windowsie. W tym artykule opiszemy co było tego przyczyną, oraz jak poradziliśmy sobie z problemem. Nasz testowy laptop to ASUS N61Da, wyposażony w procesor AMD Turion II Dual-Core P520 , chipset AMD M870 i kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD5730. Pozostałe parametry pomijamy gdyż nie ma to znaczenia.

LINUX UBUNTU 10.04

W pierwszej kolejności zainstalowany został Linux Ubuntu 10.04 (Lśniący Lamparcik) . Temperatura laptopa wzrosła do takiego poziomu jakby ktoś grał w bardzo wymagającą grę. Mimo tego, że laptop był w spoczynku a czas pracy na baterii to 25 – 30 minut. Okazało się że Linux nie mógł sobie poradzić ze zmniejszeniem częstotliwości rdzeni i cały czas pracowały z maksymalnym taktowaniem 2 x 2300 Mhz. Oczywiście powodowało to szybkie nagrzewanie się układu chłodzenia i ciągłą pracę wentylatora. Skutkiem tego jest oczywiście krótki czas pracy na baterii. Szukając rozwiązania w internecie wypróbowaliśmy praktycznie wszystko. Nie pomogła instalacja innych sterowników chipset’u czy karty graficznej. Laptop mode tools nie był w stanie poradzić sobie z tym problemem. Nie będziemy tu opisywać dokładnie jakich metod próbowaliśmy gdyż zajęło by to kolejne dwa dni.

LINUX UBUNTU 12.04

Nie powiodło się z Ubuntu 10.04 więc padło na 12.04 ale niestety efekt ten sam. Laptop pracował na pełnych obrotach mimo tego, że tylko został włączony i nikt go nie używał. Poniżej zamieszczamy wykres temperatur z programu psensor. Laptop podczas spoczynku. Jak widać chipset i procesor ma temperaturę 70 oC. Nie jest to krytyczna temperatura, jednak bardzo negatywnie wpływa to na układy CPU, GPU i chipset. Nie będziemy wspominać tu o baterii, która także się rozgrzewała, a do tego czas pracy 25 minut na nowej baterii to porażka.

LINUX UBUNTU 14.04

Po dwóch dniach konfiguracji i licznych reinstalacjach systemu nie udało się nam rozwiązać problemu. Ostatnia szansa to Linux Ubuntu w najnowszej wersji 14.04, który niedawno miał premierę. Po zainstalowaniu nowej wersji 14.04 oraz ponownej instalacji narzędzi (Laptop Mode) nasz firmowy laptop pracował na baterii dłużej niż w Windowsie a temperatury zobaczcie sami.

Laptop Mode

Tryb laptopa (ang. Laptop mode) jest funkcją jądra Linux, która pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w laptopie, spowalniając na pewien czas obroty dysku twardego, procesor czy wyłączając USB, jasność ekranu itp . Pakiet zawiera skrypty przestrzeni użytkownika, które są potrzebne do włączenia tego trybu. Pakiet obsługuje automatyczne włączanie trybu laptopa, gdy komputer przechodzi na zasilanie z akumulatora. Obsługuje również szereg innych funkcji związanych z zarządzaniem energią, takich jak: uruchamianie i zatrzymywanie usług w zależności od trybu zasilania, automatyczną hibernację przy zbyt niskim poziomie naładowania akumulatora, dostosowywanie wygaszania terminala i ekranu X11. Pakiet laptop-mode-tools korzysta z funkcji jądra Linux – tryb laptopa, dlatego może być używany również do oszczędzania energii w komputerach stacjonarnych i serwerach.  Niebawem napiszemy jak poprawnie i optymalnie skonfigurować tryp laptopa w linux’ie

Wnioski

Przeprowadziliśmy także test na innych laptopach i nie mieliśmy żadnych problemów. Jeden z laptopów ASUS K52F zbudowany jest na chipsecie, procesorze i grafice intela. Nie wykazał on żadnych objawów przegrzewania począwszy od Linuxa 10.04, a aplet do zmiany taktowania procesora działał prawidłowo dla każdego rdzenia. Wniosek jest tylko jeden: nie na każdym laptopie prawidłowo uruchomimy Linuxa. Wertując internet spotkaliśmy także użytkowników, którzy mieli problemy z laptopami IBM, ACER na dystrybucji SuSe. Owszem, może jest jakiś sposób, jednak nie o to chodzi. Ma być łatwo i szybko. Jeżeli więc zdecydujesz się na Linux’a pamiętaj, aby kontrolować przede wszystkim czas pracy na baterii. Jeżeli drastycznie spadnie w porównaniu z Windows’em, oznacza to, że możesz mieć problem z prawidłowym skalowaniem procesora przez Linux’a. Należy tu napisać o tym, że podczas spoczynku w przegrzewającym się laptopie procesor nie był obciążony. Użycie procesora wynosiło 11%, więc przyczyna na pewno nie leżała w obciążeniu procesora przez jakiś ukryty program, aplet czy funkcje działające w tle systemu.