Przejdź do treści

Jak wymienić dysk twardy w laptopie ?

Nie zawsze modernizacja laptopa oznacza oddanie go do serwisu. Wymiana dysku twardego to jedna z najprostszych czynności i nie powinna przysporzyć większych problemów. W dzisiejszym artykule naszego poradnika dowiedzą się Państwo nie tylko jak szybko i sprawnie wymienić dysk twardy. Napiszemy też kilka słów jaki dysk wybrać, jak sprawdzić jaki dysk znajduje się w naszym komputerze oraz na czym polegają różnice w samodzielnej wymianie dysku a wymianie w serwisie PCLAP-ALERT.

Jaki dysk wybrać ?

W większości wypadków w naszych laptopach siedzą dyski o dość słabych parametrach, jeżeli chodzi o szybkość transmisji danych. Z reguły laptopy z najniższej półki cenowej, czyli do 1500 złotych mają zamontowane dyski magnetyczne o prędkości 5400 obrotów na minutę i 8 do 16 MB pamięci podręcznej. Oczywiście producenci nie podają takiej informacji w widocznym miejscu. Wiedzą, że przeciętny Kowalski zwróci uwagę głównie na pojemność dysku.

Do wyboru mamy dwa typy dysków: nieco szybszy dysk magnetyczny o prędkości obrotowej 7200 obrotów na minutę i pamięci podręcznej od 8 do 32 MB, lub droższy demon szybkości SSD. Pierwszy z nich to nadal dysk talerzowy, jest prawie dwukrotnie szybszy od swojego odpowiednika 5400, jednak tak samo podatny na uszkodzenia. Dysk SSD to nic innego jak płytka z wlutowanymi bardzo szybkimi pamięciami. Nie ma elementów ruchomych, zatem jest idealny dla osób, które często przenoszą laptopa. Dysk SSD jest oczywiście dużo droższy, porównując go do tego samego odpowiednika – dysku talerzowego.

Zatem jeżeli mamy okrojony budżet, a zależy nam zarówno na przyśpieszeniu ładowania się systemu i powierzchni, wybierzmy dysk twardy talerzowy o prędkości obrotowej 7200 rpm i możliwie jak największej pamięci podręcznej. Jeśli natomiast zależy nam na bardzo dużej szybkości ładowania systemu, laptopa często przenosimy a pojemność nie jest priorytetem warto rozważyć zakup dysku SSD.

Co będzie potrzebne do wymiany dysku ?

Oczywiście nowy dysk, zastąpimy stary 320 GB dysk 5400 rpm i 8MB pamięci podręcznej na nowym 500 GB 7200 rpm i 32 MB pamięci podręcznej. Nie zastosowaliśmy dysku SSD, gdyż nasz laptop będzie miał zainstalowane dwa systemy operacyjne, Windows 7 i Linux Ubuntu. Do wymiany dysku należy także zaopatrzyć się w śrubokręt krzyżakowy najlepiej z końcówką magnetyczną.

UWAGA !!!

Serwis PCLAP-ALERT nie bierze odpowiedzialności za błędy w treści, a także za skutki źle przeprowadzonego procesu wymiany.
Artykuł ten został napisany w celach informacyjnych.

Wymieniamy dysk w laptopie, czyli jak to zrobić samodzielnie

W pierwszej kolejności należy bezwzględnie odłączyć laptopa od zasilania oraz wyjąć baterię !!!.

Na zdjęciu po lewej pokazano jak wyciągnąć baterię z laptopa ASUS N61DA. Większość producentów stosuje tą samą metodę. Jednak zdarzają się producenci, którzy baterię umieszczają za pokrywą serwisową tak jak w przypadku dysków. Z takim mocowaniem baterii można spotkać się głównie w laptopach HP oraz Apple.

Przed wyciągnięciem baterii należy odblokować blokadę (1) zabezpieczającą ją przed przypadkowym wysunięciem.

Następnie należy przytrzymać zatrzask (2), który trzyma baterię (3) i lekko ją wysunąć z laptopa.

Teraz należy odszukać pokrywę dysku twardego. Jest ona z reguły oznaczona ikonką walca(2). Następnie odkręcamy śrubki (1), które mocują pokrywę dysku. Po odkręceniu ściągamy pokrywę. Ukaże nam się komora z dyskiem zamontowanym w kieszeni laptopa.

Odkręcamy wewnętrzne śrubki, które mocują kieszeń do wnętrza laptopa.

Po odkręceniu dysku wyciągamy go za pomocą specjalnej taśmy, która jest umocowana do kieszeni dysku. Należy upewnić się, że kieszeń dysku została odkręcona. Nie ciągnijmy zbyt mocno. Robimy to pewnie, ale bez zbytniej siły.

Po wyjęciu kieszeni w raz z dyskiem, odkręcamy dysk, który jest przymocowany za pomocą czterech śrubek i wyciągamy dysk z kieszeni. Nowy dysk zakładamy do kieszeni i przykręcamy. Cały montaż wykonujemy w odwrotnej kolejności.

JAKIE CZYNNOŚCI NALEŻY WYKONAĆ PO MONTAŻU NOWEGO DYSKU ?

W niektórych przypadkach po montażu konieczne jest wejście do BIOS’u i wczytanie ustawień standardowych. Teraz czeka nas żmudna praca reinstalacji systemu i przenoszenia danych ze starego dysku na nowy, co zajmuje kilka godzin.

Jak wymieniamy dysk w serwisie PCLAP - ALERT ?

Sam proces wymiany dysku nie jest skomplikowany. Dużo żmudnej i czasochłonnej pracy czeka nas tak naprawdę po wymianie dysku. Dlatego, jeżeli nie masz na to czasu, nie znasz się a do tego chcesz zrobić to w bezpieczny sposób to oddaj laptopa do serwisu PCLAP-ALERT. Nasz serwis laptopów nie tylko wymieni dysk, ale także podzieli go na partycje według wskazań właściciela i zainstaluje świeży system na nowym dysku. Jeżeli chcesz wykonać dokładną kopię danych ze starego dysku i umieścić ją na nowym dysku twardym to nasz serwis dysponuje urządzeniem, które w pełni wykona taką kopię wraz z partycją RECOVERY (jeżeli taka istnieje). Urządzenie to pozwala nam także przenieść tylko wybrane dane ze starego dysku na nowy według wskazań klienta. Więc, jeżeli nie chcesz tracić czasu, a czas to pieniądz zapraszamy do serwisu laptopów PCLAP-ALERT na wymianę dysku.

Przy okazji bezpłatnie, całkiem za darmo sprawdzimy stan układu chłodzenia