Przejdź do treści

Niechciane programy i dodatki, sami się na nie godzimy !

W śród naszych klientów znajdują się takie osoby które trafiają do naszego serwisu laptopów, nie z powodu hardware ale software czyli oprogramowania. Najczęstszą prośbą jest usunięcie wirusów, lub ponowna instalacja systemu. Jak się okazuje powodem nie są wirusy lecz niechciane programy które instalują się wraz ze ściągniętym oprogramowaniem. Najciekawsze jest to że sami się na to godzimy, w pośpiechu klikając DALEJ podczas instalacji. Możemy rozróżnić dwa rodzaje niechcianych programów, pierwsze to mniej dokuczliwe wersje demo lub shareware 30-sto dniowe. Drugie natomiast są strasznie denerwujące, powodują natrętne wyświetlanie reklam w postaci wyskakujących okienek.

Dlaczego i komu służą te programy ?

Pierwsza grupa programów które są mniej denerwujące instalują się wraz z programami freeware lub open source. Firmy które sprzedają komercyjne oprogramowanie, wydają inne ciekawe darmowe programy które mają za zadanie zainstalować wersję
30-dniową programu komercyjnego. Zdarza się też tak że programiści zawiązują umowę z wydawcą programów komercyjnych. Umowa ta ma na celu pozyskanie Klientów na nowe oprogramowanie które instaluje się wraz z darmowym programem. Dzięki temu programista który napisał program otrzymuje profit za sprzedaż, lub instalację programu komercyjnego. Ta grupa programów jest mniej denerwująca i łatwa w odinstalowaniu, nie powinno to sprawić żadnego kłopotu przeciętnemu użytkownikowi.

Drugą grupę programów można spotkać głównie w serwisach w których możemy pobrać program za darmo. Jednak jak to w życiu bywa nic nie ma za darmo, na czymś muszą zarabiać. Choćby na utrzymanie serwera czy na wypłaty dla pracowników. Serwisy takie z reguły stosują tak zwane asystenty pobierania. Już na tym etapie godzimy się na pobranie i zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, które z reguły wyświetla niechciane reklamy podczas przeglądania internetu. Serwis dostaje pieniądze za każde twoje kliknięcie na reklamę, dzięki temu zarabia a Ty masz wiecznie jakieś samowolnie wyskakujące reklamy. Jest to bardzo denerwujące gdyż reklamy przysłaniają oglądaną stronę, a de-instalacja takiego oprogramowania jest trudniejsza. Dodatkowo serwisy takie stosują sprytny zabieg, polegający na tym abyśmy klikali na przycisk który nam się wydaje bardziej racjonalny. Wystarczy że przyciski które mają być kliknięte są w jaskrawych kolorach, a te które wyrażają sprzeciw są w kolorach szarych.

GRUPA PIERWSZA

Poniżej przeanalizujemy instalację całkowicie darmowego programu Cdex, który służy do zgrywania ścieżek audio na pliki wav lub mp3.

Wchodzimy na strone www.filehippo.com/pl/download_cdex/ i pobieramy program klikając na „Pobierz najnowszą wersje”

Po uruchomieniu programu instalacyjnego najpierw należy wybrać język instalatora, standardowo jest to Polski, klikamy „Dalej”. Następnie zostanie uruchomiony kreator instalacji programu Cdex1, pomoże on w prawidłowej instalacji programu i jak się później okaże w instalacji niechcianego oprogramowania. Po kliknięciu  ukaże nam się umowa licencyjna2, którą oczywiście akceptujemy i klikamy „Dalej” . Trzecie okno3 to ustawienia programu podczas instalacji, zostawiamy opcję rekomendowaną i klikamy „Dalej” .

Kolejne etap instalatora to okno wyboru miejsca instalacji4, komponenty które maja być zainstalowane wraz z programem CDex 5, oraz gdzie ma się pojawić CDex w menu start 6. We wszystkich przypadkach opcje pozostawiamy bez zmian i klikamy „Dalej”.

Jak widać przebyliśmy przez sześć okien w których głównie klikaliśmy „Dalej” , dzięki temu nasza czujność spada i głównie o to chodziło.

Okno7 informuje nas że zostanie zainstalowany program rekomendowany przez CDex. Dokładnie napisane jest poniżej że klikając „Dalej” wyraża Pan zgodę na Warunki Umowy Licencyjnej Użytkownika Końcowego oraz Politykę prywatności. Znajdziemy też informację że bezpłatne oprogramowanie można usunąć za pomocą Dodaj/Usuń programy.

Nieopatrzny użytkownik pewnie w pośpiechu kliknie „Dalej” , a wystarczy zaznaczyć „Instalacja niestandardowa(zaawansowana)”
i usunąć zaznaczenie z „Zainstaluj pasek narzędzie x” . Dopiero teraz możemy kliknąć „Dalej” .

Poniższe okno przedstawia jak powinna być ustawione opcje instalatora aby nie zainstalować dodatkowego oprogramowania.

Jakby tego było mało instalator CDex proponuje nam że zainstaluje darmową grę, oczywiście jest rekomendowana. Wybieramy „Nie akceptuje” i klikamy „Dalej”, wtedy powinna rozpocząć się prawidłowa instalacja.

Przedstawiona powyżej sytuacja zdarza się często w programach które możemy ściągnąć za darmo, jednak na to nie mają wpływu osoby które umieszczają program na serwerze tylko programista który go napisał.

GRUPA DRUGA

Poniżej przedstawiamy proces instalacji programu SKYPE do rozmów voip, który został pobrany z serwisu internetowego za pomocą asystenta pobierania.

W czasie pobierania już sama wielkość pliku powinna spowodować zapalenie się lampki kontrolnej.
Instalator SKYPE zajmuje około 8 MB, a pobierany plik ma zaledwie 713 KB czyli dziesięciokrotnie mniej.
Po uruchomienia asystenta pobierania, nie należy bezmyślnie klikać „Dalej”, gdyż dodatkowo zainstalują się niechciane programy które nie dość że spowolnią ładowanie się systemu, to jeszcze będą wyskakiwały denerwujące okienka z reklamami.

Asystent stosuje dwie sztuczki, pierwsza to informacja po angielsku. Osoby nie znające tego języka klikną „Dalej” co spowoduje zainstalowanie niechcianego oprogramowania. Druga sztuczka polega na samych kolorach. Przycisk „Dalej” jest jaskrawy i sugeruje że aby zainstalować SKYPE trzeba nacisnąć „Dalej”, natomiast przycisk „Nie zgadzam się” jest szary. Kolor szary od razu kojarzy nam się z anulacją i przerwaniem instalacji. Jednak tak nie jest, aby nie instalować dodatkowych programów z reklamami należy w obu przypadkach kliknąć „Nie zgadzam się”

Dopiero teraz nastąpi pobranie oraz prawidłowa instalacja programu SKYPE

 

 

 

Jak uchronić się przed instalacją niechcianego oprogramowania ?

Aby uchronić nasz komputer przed niechcianym oprogramowanie nie pomoże nam antywirus.
Choć jeden z nich wykrył zagrożenie i poinformował nas że to koń trojański. Jednak możemy oczywiście zezwolić na uruchomienie tego programu lub antywirus go nie wykryje.

  • Po pierwsze zawsze czytajmy podczas instalacji każdy etap, pamiętajmy że jedynie na co musimy się zgodzić to warunki licencji. Nie musimy godzić się na instalację innych programów czy dodatków. 
  • Po drugie nie zawsze kliknięcie „Dalej” oznacza przejście do dalszego etapu instalacji. Często „Dalej” równa się udzieleniu zgody na instalacje innego oprogramowania.
  • Po trzecie jeżeli czegoś nie rozumiemy, warto poszukać rozwiązania w internecie lub „Nie zgodzić się”. Klawisz „Nie zgadzam się” powinien brzmieć „Nie zgadzam się i przejdź dalej”. Sztuczki słowne często opis w języku angielskim, oraz inne kolory klawiszy to podstawowe elementy które potrafią zwieść użytkownika.
  • I po czwarte zawsze instalację przeprowadź bez pośpiechu, jak się użytkownik śpieszy to się diabeł cieszy.