gadu-gadu
gadu-gadu

Gorący laptop w Linux Ubuntu

Nasz serwis specjalizuje się także w instalacji systemów operacyjnych z rodziny Linux.
Nie będziemy pisać tu o wyższości Linux’a nad Windows’em czy odwrotnie, bo każdy system ma swoje wady i zalety. Sami korzystamy z systemu Linux zainstalowanym na naszym stacjonarnym komputerze. Nie raz instalowaliśmy z powodzeniem ten system na laptopach klientów. Jednak postanowiliśmy zainstalować Linux’a na jednym z naszych firmowych laptopów i jakież było zaskoczenie gdy laptop grzał się a czas pracy na baterii spadł o 60% w porównaniu do pracy na Windowsie. W tym artykule opiszemy co było tego przyczyną, oraz jak poradziliśmy sobie z problemem. Nasz testowy laptop to ASUS N61Da, wyposażony w procesor AMD Turion II Dual-Core P520 , chipset AMD M870 i kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD5730. Pozostałe parametry pomijamy gdyż nie ma to znaczenia.

 

Linux Ubuntu 10.04

linux 10.04 lśniący lamparcik, lampart, linux ubuntuW pierwszej kolejności zainstalowany został Linux Ubuntu 10.04 (Lśniący Lamparcik) .
Temperatura laptopa wzrosła do takiego poziomu jakby ktoś grał w bardzo wymagającą grę. Mimo tego, że laptop był w spoczynku a czas pracy na baterii to 25 – 30 minut. Okazało się że Linux nie mógł sobie poradzić ze zmniejszeniem częstotliwości rdzeni i cały czas pracowały z maksymalnym taktowaniem 2 x 2300 Mhz. Oczywiście powodowało to szybkie nagrzewanie się układu chłodzenia i ciągłą pracę wentylatora. Skutkiem tego jest oczywiście krótki czas pracy na baterii. Szukając rozwiązania w internecie wypróbowaliśmy praktycznie wszystko. Nie pomogła instalacja innych sterowników chipset’u czy karty graficznej. Laptop mode tools nie był w stanie poradzić sobie z tym problemem. Nie będziemy tu opisywać dokładnie jakich metod  próbowaliśmy gdyż zajęło by to kolejne dwa dni.

Linux Ubuntu 12.04

ubuntu 12.04 przyjazny puchaczNie powiodło się z Ubuntu 10.04 więc padło na 12.04 ale niestety efekt ten sam. Laptop pracował na pełnych obrotach mimo tego, że tylko został włączony i nikt go nie używał. Poniżej zamieszczamy wykres temperatur z programu psensor. Laptop podczas spoczynku. Jak widać chipset i procesor ma temperaturę 70 oC. Nie jest to krytyczna temperatura, jednak bardzo negatywnie wpływa to na układy CPU, GPU i chipset. Nie będziemy wspominać tu o baterii, która także się rozgrzewała, a do tego czas pracy 25 minut na nowej baterii to porażka.

wykres temperatur procesora karty graficznej i chipsetu w programie psensor
 

Linux Ubuntu 14.04

ubuntuPo dwóch dniach konfiguracji i licznych reinstalacjach systemu nie udało się nam rozwiązać problemu. Ostatnia szansa to Linux Ubuntu w najnowszej wersji 14.04, który niedawno miał premierę.
Po zainstalowaniu nowej wersji 14.04 oraz ponownej instalacji narzędzi (Laptop Mode) nasz firmowy laptop pracował na baterii dłużej niż w Windowsie a temperatury zobaczcie sami.

wykres temperatur z programu psensor w systemie linux

Laptop Mode

Tryb laptopa (ang. Laptop mode) jest funkcją jądra Linux, która pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w laptopie, spowalniając na pewien czas obroty dysku twardego, procesor czy wyłączając USB, jasność ekranu itp . Pakiet zawiera skrypty przestrzeni użytkownika, które są potrzebne do włączenia tego trybu. Pakiet obsługuje automatyczne włączanie trybu laptopa, gdy komputer przechodzi na zasilanie z akumulatora. Obsługuje również szereg innych funkcji związanych z zarządzaniem energią, takich jak: uruchamianie i zatrzymywanie usług w zależności od trybu zasilania, automatyczną hibernację przy zbyt niskim poziomie naładowania akumulatora, dostosowywanie wygaszania terminala i ekranu X11. Pakiet laptop-mode-tools korzysta z funkcji jądra Linux – tryb laptopa, dlatego może być używany również do oszczędzania energii w komputerach stacjonarnych i serwerach.  Niebawem napiszemy jak poprawnie i optymalnie skonfigurować tryp laptopa w linux’ie

Wnioski

Przeprowadziliśmy także test na innych laptopach i nie mieliśmy żadnych problemów. Jeden z laptopów ASUS K52F zbudowany jest na chipsecie, procesorze i grafice intela. Nie wykazał on żadnych objawów przegrzewania począwszy od Linuxa 10.04, a aplet do zmiany taktowania procesora działał prawidłowo dla każdego rdzenia. Wniosek jest tylko jeden: nie na każdym laptopie prawidłowo uruchomimy Linuxa. Wertując internet spotkaliśmy także użytkowników, którzy mieli problemy z laptopami IBM, ACER na dystrybucji SuSe. Owszem, może jest jakiś sposób, jednak nie o to chodzi. Ma być łatwo i szybko. Jeżeli więc zdecydujesz się na Linux’a pamiętaj, aby kontrolować przede wszystkim czas pracy na baterii. Jeżeli drastycznie spadnie w porównaniu z Windows’em, oznacza

to, że możesz mieć problem z prawidłowym skalowaniem procesora przez Linux’a. Należy tu napisać o tym, że podczas spoczynku w przegrzewającym się laptopie procesor nie był obciążony. Użycie procesora wynosiło 11%, więc przyczyna na pewno nie leżała w obciążeniu procesora przez jakiś ukryty program, aplet czy funkcje działające w tle systemu.

 

 

ZAPRASZAMY

Sklep Serwis komputerowy Niepołomice koło Wieliczka, Targowa 2G
Czynne od Poniedziałku do Piątku 8:00- 18:00
Sobota 9:00 – 13:00

Sklep komputerowy tel. 504 076 707 , 12 250 07 70

Serwis komputerowy 608 025 708

Sklep komputerowy w Niepołomicach w którym prowadzimy sprzedaż:

– komputerów nowych i używanych

– kasy i drukarki fiskalne

– drukarki atramentowe i laserowe

– tusze i tonery do drukarek

– akcesoria komputerowe i monitory

– oprogramowanie dla firm

Serwis komputerowy w Niepołomicach w który świadczymy usługi:

– naprawa laptopów

– naprawa komputerów stacjonarnych

– serwis kas fiskalnych

– serwis drukarek fiskalnych

– wymiana bga, reballing, naprawa zasilania, programowanie bios

-czyszczenie laptopa, instalacja systemów operacyjnych