gadu-gadu
gadu-gadu

Porty w laptopach cz.1

Producenci notebooków montują w swoich urządzeniach różnego rodzaju porty i wejścia. Podczas planowania zakupu laptopa warto było by zapoznać się z tymi oznaczeniami  i zastosowaniami poszczególnych portów by później  dobrać idealny sprzęt dopasowany do swoich potrzeb.

 

HDMI – interfejs służący do przesyłania cyfrowego nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Czyli tłumacząc jeżeli będziemy chcieli podpiąć naszego laptopa do telewizora to jak najbardziej będzie to możliwe i to przy użyciu jednego przewodu. HDMI pozwala nam na przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku ale również na sterowanie urządzeniami.  Pomimo szeroko rozpowszechnionej technologii bezprzewodowej, najwygodniejszym i najmniej problemowym sposobem na przesyłanie wysokiej jakości obrazu (4K) i dźwięku jest połączenie przewodowe.

 

hdmi

VGA (D-Sub)analogowe wejście obrazu. Obecnie coraz rzadziej stosowane w komputerach przenośnych, można je spotkać w starszych modelach laptopów. Obraz przesyłane przez VGA jest słabej jakości. Przykładowym zastosowaniem takiego złącza jest podpięcie zewnętrznego monitora.

vga

DVI – cyfrowo-analogowy interfejs wykorzystywany do przesyłania sygnału wideo. Obecnie wypierany jest przez standardy HDMI oraz DisplayPort, które są w stanie przesyłać również oprócz obrazu w wysokiej jakości przesyła również sygnał dźwiękowy.

dvi_ausgang_02

S-Video (TV Out) – analogowy interfejs do przesyłania sygnału wideo. Obecnie spotykany coraz rzadziej.  Dzięki takiemu wejściu możliwe było podłączenie laptopa do telewizora które posiadały tylko wejście na czincze.

svideo3

DisplayPort kolejny cyfrowy interfejs  który służy do przesyłania sygnału audio i wideo.  Port ten został stworzone na potrzeby rynku   komputerowego w przeciwieństwie do portu HDMI który przeznaczony był głównie do użytku domowego. Porty te często  używane do podpinania drugiego monitora. Displayport występuje w dwóch wersjach 1.2 która obsługuje rozdzielczość 4K i 60 klatkach na sekundę. Wersja 1.3 posiada już większe możliwości jest kompatybilny z rozdzielczością 8K przy 60 Hz.

displayport, wtyczka, złącze, port, laptop

FireWire (IEEE 1394) – jest to standardowe wejście stosowane najczęściej do podłączenia cyfrowych urządzeń optycznych np. kamery wideo. Istnieją dwie odmiany tego interfejsu 400 Mb/s i 800 Mb/s.

frewire, wtyczka, złącze, port, laptop, usb

USB – najbardziej popularny rodzaj portu komunikacyjnego. Za jego pomocą możemy podłączyć do naszego laptopa praktycznie każde urządzenie od myszki przez telefon komórkowy do drukarki. Pracuje on z prędkością 60 MB/s (USB 2.0) natomiast USB 3.0 DO 600 MB/s. W laptopach liczba portów USB waha się od 2 do 4.

usb, wtyczka, złącze, port, laptop, klawiatura, włącznik

 

 

 

Portów montowanych w laptopach jest bardzo wiele. Nie są to wszystkie gniazda które możemy spotkać w naszych laptopach. Artykuł ten ma za zadanie w sposób ogólny przedstawić zagadnienia związane z różnorodnością portów w laptopach, Każdy z nich zostanie opisany szczegółowo w osobnym artykule.

ZAPRASZAMY

Serwis Komputerowy

Sklep Komputerowy

Niepołomice, Wieliczka, Kraków

ul. Targowa 2G, 32-005 Niepołomice
Czynne od Poniedziałku do Piątku 8:00- 18:00
Sobota 9:00 – 13:00

Sklep tel.  504 076 707 , 12 250 07 70

Serwis tel.  608 025 708

pclap-alert logo,